Close
Szukaj
Close this search box.

Aplikacje SaaS – wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Aplikacje SaaS - wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z potencjału Internetu – nie tylko jako kanału komunikacji, promocji czy sprzedaży produktów, ale także jako narzędzia ułatwiającego prowadzenie biznesu. Na tym trendzie korzystają aplikacje typu SaaS.

Czym jest SaaS?

Saas (Software as a Service) to model funkcjonowania chmury obliczeniowej, dzięki której oprogramowanie może być udostępniane klientom przez Internet. Produkty nie są w nim sprzedawane, a jedynie użyczane za opłatą abonamentową, można więc mówić o swego rodzaju dzierżawie programu.

W tym modelu przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z zewnętrznych dysków, edytorów treści czy systemów kadrowo-płacowych. Z powodu dużych możliwości automatyzacji pracy, szczególnie popularnym polem rozwoju usług SaaS jest szeroko rozumiany HR: rekrutacja, zarządzanie dokumentacją pracowniczą, prowadzenie ewidencji czasu pracy. To obszary, które do tej pory radziły sobie bez pomocy aplikacji internetowych, ale coraz częściej dopominają się o nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Oszczędność

Dużym plusem aplikacji SaaS jest minimalizowanie kosztów – przedsiębiorca nie musi kupować licencji na programy, które zazwyczaj są bardzo drogie. W zamian ponosi cykliczną opłatę, której wysokość jest znacznie bardziej przystępna, szczególnie dla średnich i małych przedsiębiorstw. Ale to nie wszystkie oszczędności – przedsiębiorca nie musi się martwić o odpowiednią jakość i serwisowanie sprzętu czy serwery, bo te są zmartwieniem dostawcy usług. Firma nie ponosi także kosztów instalacji i aktualizacji programów. Większość aplikacji tego typu oferuje wszystkie swoje narzędzia i usługi w ramach abonamentu – na przykład system HRnest proponuje kwartalne lub roczne rozliczenie.

Mobilność

Koniec z programami, które są dostępne tylko z firmowych komputerów. SaaS to świetnie rozwiązanie dla firm zatrudniających pracowników zdalnych czy często przebywających w delegacjach. Dostęp do niezbędnych informacji ma każdy upoważniony użytkownik Internetu – dokładnie tak, jak w przypadku poczty czy bankowości elektronicznej. Dzięki temu z systemu HRnest pracownicy mogą korzystać także poza godzinami pracy, na przykład, aby sprawdzić swój limit urlopowy.

Bezpieczeństwo

Przed decyzją o wyborze nowego oprogramowania SaaS często pada pytanie o bezpieczeństwo informacji. Choć jest to zrozumiała obawa, w rzeczywistości nie ma się czym martwić – wszystkie dane wprowadzane do systemu HRnest są bardzo dobrze zabezpieczane, szyfrowane protokołem SSL i przechowywane na serwerach Microsoftu, słynących z dużych wymagań dotyczących zabezpieczeń i prywatności. HRnest codziennie tworzy kopie zapasowe wszystkich przesyłanych przez klientów danych. Warto też pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych ponosi dostawca usług, nie firma wykupująca usługę.

Programy SaaS z pewnością będą zdobywać coraz większą popularność, zwłaszcza jako narzędzia wspomagające funkcjonowanie przedsiębiorstw. Warto wyjść naprzeciw trendom i już teraz rozejrzeć się za aplikacjami, które ułatwią pracę całej firmy.