Baza wiedzy o urlopach

Zasady wyliczania i rozliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin

Zasady ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin są zbliżone do tych, które zostały przedstawione w poprzednim artykule. Pracownikowi przysługuje bowiem prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego długość jest uzależniona od okresu zatrudnienia. Urlopu tego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy. Dla przypomnienia wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na pełen etat wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Nieco bardziej skomplikowanie kształtują się zasady wyliczania i rozliczania pracowników zatrudnionych w niepełnym etacie z urlopu wypoczynkowego.

Wymiar urlopu dla takiego zatrudnionego wylicza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Dla przykładu:

  • osobie zatrudnionej na 3/4 etatu, z okresem zatrudnienia dłuższym niż 10 lat, przysługuje co roku 20 dni urlopu wypoczynkowego;
    • 3/4 etatu x z 26 dni urlopu = 19,5 (po zaokrągleniu 20) dni urlopu,
  • osobie zatrudnionej na 3/4 etatu, z okresem zatrudnienia krótszym niż 10 lat, przysługuje co roku 15 dni urlopu wypoczynkowego;
    • 3/4 etatu x z 20 dni urlopu = 15 dni urlopu.

Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Tym samym:

  • w pierwszym przypadku 20 x 8 = 160 godzin puli urlopowej,
  • w drugim przypadku 15 x 8 = 120 godzin puli urlopowej.

Po ustaleniu puli godzin (rocznego wymiaru urlopu) należy obliczyć wnioskowany urlop. Udziela się go w wymiarze godzinowym, odpowiadającym wymiarowi czasu pracy w danych dniach – jeżeli pracownik wnioskuje o udzielenie mu 2 dni urlopu wypoczynkowego, to:
2 (liczba wnioskowanych dni urlopu) x 6 godz. (dobowa norma czasu pracy w tych dniach) = 12 godzin. Zatem w pierwszym przypadku:

  • z puli 160 godzin należy odliczyć 12 godzin, co daje 148 godzin urlopu do wykorzystania,
  • natomiast w drugiej sytuacji 120 godzin – 12 godzin = 108 godzin urlopu pozostaje.

Inny przykład: pracownik jest zatrudniony na 2/5 etatu. Świadczy pracę w czwartek i piątek po 8 godzin. Staż pracy uprawnia go do 26 dni urlopu rocznie. Zawnioskował o udzielenie dwóch dni urlopu wypoczynkowego. Roczny wymiar urlopu tego pracownika wynosi osiem dni (2/5 x 26 dni), czyli 88 godzin (11 dni x 8 godzin). Z przysługującej rocznej puli godzinowej odjęto 16 godzin (2 dni urlopu po 8 godzin). Zatrudnionemu pozostało do wykorzystania 72 godzin, tj. 9 dni urlopu.

Niezależnie od powyższego, wszystkim pracownikom, bez względu na wymiar czasu pracy, przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie. Ponadto, również każdy pracownik może złożyć wniosek o inny rodzaj urlopu, tj. urlop bezpłatny.




Przeczytaj również:
Urlop wypoczynkowe w okresie próbnym i przy pierwszym roku zatrudnienia

Urlop wypoczynkowe w okresie próbnym i przy pierwszym roku zatrudnienia

Czytaj
Urlop wypoczynkowy przy umowach cywilnoprawnych

Urlop wypoczynkowy przy umowach cywilnoprawnych

Czytaj
Zasady wyliczania i rozliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na pełnym etacie

Zasady wyliczania i rozliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na pełnym etacie

Czytaj