Close

AKADEMIA

Lekcja z

Poznaj swoich pracowników

Każdy pracownik zyskuje na HRnest

Twoja firma nie istniałaby bez Twoich pracowników. Dzięki ich działaniom wszystko jest w stanie funkcjonować i rozwijać się każdego dnia.  

Właśnie dlatego HRnest stworzone jest dla wszystkich! Dzięki naszemu systemowi zyskuje szef, kierownictwo, ale także każdy inny pracownik, a nawet zewnętrzni partnerzy. Jak? Przekonasz się o tym już niedługo.  

Na szczęście, żeby ukończyć Akademię, nie musisz dodawać tutaj danych swoich pracowników – przygotowaliśmy dla Ciebie fikcyjną firmę, którą będziesz zarządzać. Dzięki temu będziesz również mógł zobaczyć większy zakres działań – ponieważ HRnest odpowiada na potrzeby na każdym szczeblu. 

Witaj w swojej firmie!

Jesteś właścicielem jednego z międzynarodowych oddziałów firmy, zajmującej się produkcją i dystrybucją papieru i akcesoriów biurowych – Dunder Mifflin

Akademia szczegóły firmy Dunder-Mifflin

Twój oddział składa się z 6 pracowników (oprócz Ciebie) oraz z 5 działów. Dobry szef powinien poznać swoich pracowników nieco bliżej. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki opis każdej osoby, dzięki którym dowiedz się jakie pełnią zadania oraz w czym pomoże im HRnest!

Poznaj swój zespół

Zacznijmy od działu sprzedaży. Składa się on z 2 pracowników: Jima i Dwighta. 

Akademia Jim

Jim to inteligentny facet, z całkiem sporym poczuciem humoru. Czasem zamiast pracować robi psikusy swojemu koledze z działu – Dwightowi. Często także smoli cholewki do Office Managerki – Pam. Niestety nie zawsze mu się to udaje i żeby poradzić sobie z urażoną dumą, najczęściej prosi o urlop na żądanie.   

Dwight – jest Twoim najlepszym sprzedawcą! To facet z dużymi ambicjami, ogromnym samozaparciem i… nieco mniejszym dystansem do siebie 😉 Jako jedyny w biurze pracuje na własnej działalności. Praktycznie nie zgłasza niedostępności, za to bardzo chętnie bierze udział w wielu wyjazdach służbowych

Akademia Dwight Sprzedaż
Akademia Pam Office Manager

Pam to Twoja Office Managerka. Nieco skryta, ale bardzo pracowita osoba. Często zdarza jej się pracować w systemie nadgodzin, których do tej pory nie umiała dobrze ewidencjonować. Ma nadzieję, że HRnest jej w tym pomoże.  

Kelly zajmuje się obsługą klienta. Jak sama przyznaje, jest sporą gadułą, co wpływa na jej efektywność w trakcie pracy. Zależy jej na dobrym planowaniu i ewidencjonowaniu czasu pracy… Inaczej mogłaby przegadać cały dzień. 😉

Akademia Kelly Obsługa klienta
Akademia Angela

Angela to firmowa księgowa. Bardzo skrupulatna i nieco oschła osoba. Dość trudno znosi krytykę i własne pomyłki – liczy na to, że HRnest ułatwi jej pracę i zmniejszy ryzyko popełnienia błędu w prowadzeniu księgowości firmowej.  

Ostatnim pracownikiem jest Creed… I szczerze mówiąc – nikt nie wie o nim zbyt wiele, podobnie jak on sam. Ma całkiem spore problemy z pamięcią (ze względu na pewne szaleństwa w młodości) i na pewno przydałoby mu się system powiadomień, dzięki któremu będzie pamiętał o ważnych firmowych sprawach.  

Akademia Creed Kontrola Jakości

I tym sposobem masz już wstępny ogląd na sytuację Twojej firmy. Nie martw się – wraz z kolejnymi rozdziałami Akademii, będziesz poznawać bliżej swoich pracowników, a także ich wyzwania i problemy.  HRnest ma odpowiedź na każdą z nich! 

Na początek zaczniemy od czegoś prostego i całkiem przyjemnego… Co to będzie? Przejdź do kursów i rozpocznij od tego co najbardziej Cię interesuje! 

Raporty omówienie

W myśl przepisów Kodeksu Pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwalnego, co ważne – płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152. § 1.).  

 

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (Art. 163. § 1.).  

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Jeżeli okaże się, że z jakichkolwiek względów pracownik nie wykorzystał urlopu przysługującego mu w danym roku, niewykorzystane dni urlopowe stają się tzw. urlopem zaległym.
Oznacza to, że pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w kolejnym roku przed końcem września. Jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu w roku, w którym nabył do niego prawo, nie może ubiegać się o wypłatę środków z tytułu niewykorzystanej części urlopu (ekwiwalentu).

Raporty omówienie

Sytuacje niewyrażenia zgody na urlop lub jego odwołania zdarzają się rzadko, jednak należy pamiętać, że są możliwe i zgodne z prawem.

 

W uzasadnionych przypadkach pracodawca może udzielić odmownej decyzji dotyczącej wniosku urlopowego. Chodzi tutaj głównie o sytuacje, kiedy zagrożone jest dobro firmy.

 

Jednak, jeśli nie ma tego typu przesłanek, pracodawca powinien przychylić się do terminu wybranego przez pracownika i udzielić zgody na jego wypoczynek.

W HRnest odmowy udzielenia dni wolnych może dokonać zarówno administrator systemu (Dział kadr) lub Kierownik danego działu, jeżeli zostały przyznane mu takie uprawnienia.

 

Po odrzuceniu wniosku, może on również trafić do Działu kadr celem wydania ostatecznej decyzji w sprawie wniosku. Wszystkie poszczególne funkcje sprawdzisz w sekcji Konfiguracja po zalogowaniu się do HRnest.

Zbiorcze dodawanie i ewidencja wniosków urlopowych

Unikalny login nadawany jest automatycznie przez HRnest każdej osobie, którą dodasz do swojej organizacji. 

Wszystkie loginy znajdziesz, wybierając zakładkę Organizacja z bocznego menu.

Lista wniosków – Twój wirtualny segregator

Eksport wniosku urlopowego oznacza “wyciągnięcie” go z systemu, aby można było go wydrukować lub zarchiwizować poza systemem HRnest. 

W naszej aplikacji możesz wyeksportować wnioski urlopowe na 4 sposoby:

 

Umowa B2B vs. Umowa o pracę

Umowa o pracę to jedna z podstawowych form nawiązywania stosunku pracy. Warunki zatrudnienia na UoP reguluje Kodeks pracy.
Umowa B2B oznacza współpracę między dwoma firmami. Umowa B2B to umowa cywilnoprawna zawierana między dwoma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (także jednoosobowymi)

W HRnest pracownicy działający na umowach B2B otrzymują własną nazwę w systemie: Współpracownicy

 

Dodatkowo, dla takiego pracownika sekcja Delegacje przyjmuje nazwę Wyjazdy.  

Plan urlopowy

Plan urlopów służy zaplanowaniu dni wolnych poszczególnych pracowników, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem przedstawiają pracodawcy terminy wykorzystania urlopu. 

WAŻNE: funkcjonowanie planu urlopów nie zwalania pracownika z obowiązku uzyskania zgody od pracodawcy na rozpoczęcie urlopu. Urlop jest zawsze udzielany przez pracodawcę. Pracownik nie może samodzielnie zadecydować o udzieleniu sobie urlopu nawet jeżeli termin urlopu wynikałby z planu urlopów. 

Sporządzenie planu urlopów nie przesądza o tym, czy faktycznie pracownicy skorzystają z urlopów w zadeklarowanym terminie i wymiarze. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy pracownik nie będzie mógł rozpocząć urlopu w ustalonym terminie lub urlop taki ulegnie przerwaniu np. z powodu choroby pracownika lub nałożenia na niego kwarantanny.

Czym jest wniosek urlopowy?

Wniosek urlopowy to dokument składany pracodawcy przez pracownika. Wyraża on w nim chęć skorzystania z urlopu. Wniosek powinien być złożony elektronicznie lub na piśmie i zawierać odpowiednie elementy.

Właściwie napisany wniosek urlopowy musi zawierać imię, nazwisko, nazwę stanowiska, na którym jest zatrudniony pracownik, a także dane firmy i dokładną datę i miejsce złożenia wniosku.

Przepisy nie definiują, z jak dużym wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, aby pracodawca rozpatrzył go pozytywnie. Nie termin złożenia wniosku jest bowiem istotny, ale konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy w czasie nieobecności pracowników.