Close

AKADEMIA

Lekcja z

Kompetencje i Zasoby w HRnest

Jak prawidłowo dbać o komptenecje pracowników i zasoby firmy? 

Twoja firma składa się z ogromnej ilości elementów. Każdy człowiek, ale także każdy zakupiony przedmiot ma swoje przeznaczenie, które finalnie ma doprowadzić do jej prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.  

Telefon, laptop, czytnik czy samochód to często narzędzia bez których firma nie byłaby w stanie funkcjonować, a jednak w ferworze innych zadań bardzo łatwo zapomnieć o ich monitorowaniu.  

Skuteczne zarządzanie nimi wymaga podejścia opartego na danych i systematycznego monitorowania zmian i postępów. 

Równie ważne są kompetencje Twoich pracowników – odbyte szkolenia, uprawnienia czy certyfikaty, dzięki którym możesz łatwiej podjąć decyzję, kto lepiej nadaje się do konkretnego zadania.  

HRnest pomaga w monitorowaniu zasobów firmowych i śledzeniu ich wykorzystania

W menu Kartoteki na pasku po lewej stronie znajdziesz dwie służące temu zakładki:

  • Zasoby
  • Kompetencje
Akademia Kompetencje i zasoby w Kartotece

Zobacz jak działa każda z nich!

Zarządzanie kompetencjami w HRnest

Sekcja Kompetencje służy do zbierania i zarządzania informacjami o dodatkowych kwalifikacjach i uprawnieniach Twoich pracowników.  

Kompetencje to zbiór umiejętności indywidualnych, predyspozycji zawodowych i wiedzy specjalistycznej, które są istotne dla wykonywania pracy zawodowej.  

Kompetencje mogą obejmować:

  • poziom wykształcenia
  • znajomość języków obcych
  • obsługę komputera i oprogramowania
  • ukończone kursy i szkolenia
  • posiadanie prawa jazdy i uprawnień do prowadzenia maszyn
  • certyfikaty zawodowe

Dzięki funkcji filtrowania danych przełożeni mogą łatwo sprawdzać, jakie kompetencje mają określone osoby oraz wyszukać osoby, które dysponują pożądanymi umiejętnościami. 

Jeśli w Dunder Mifflin pojawi się klient, który mówi wyłącznie w języku francuskim, możesz wyfiltrować, który z Twoich sprzedawców mówi w tym języku i przydzielić go do potencjalnego klienta.  

Akademia filtrowanie w zasobach i kompetencjach

System filtrów pozwala w prosty sposób wyszukać interesujące nas kompetencje i przypisane do nich osoby. 

Za pomocą konta Działu HR możesz tworzyć typy kompetencji i przypisywać je do poszczególnych pracowników.  U góry po lewej stronie znajduje się przycisk Dodaj nowy typ kompetencji

Akademia przycisk Dodaj nowy typ kompetencji

Następnie wystarczy wpisać kompetencję i kliknąć przycisk Dodaj

Akademia dodaj nową kompetencje

Pokaż listę kompetencji przełożonemu 

Listę kompetencji możesz udostępniać również przełożonym danego działu. Pozwala to usprawnić przepływ informacji w firmie na temat możliwości Twojego zespołu. 

Wystarczy przejść na stronę Konfiguracji, której przycisk znajduje się na dole po lewej stronie. Następnie pod modułem Kartoteka kliknąć w Ustawienia

Akademia ustawienia Kartoteki poprzez Konfigurację

Następnie przy pozycji Pokaż listę kompetencji przełożonemu należy zmienić wybór. 

Akademia zmień pokaż listę kompetencji przełożonemu

Zarządzanie zasobami w HRnest

W HRnest możesz zarządzać dowolnymi zasobami i prowadzić przejrzysty i kompleksowy rejestr sprzętu firmowego. Aby dodać nową pozycję, analogicznie do kompetencji, należy wejść w zakładkę Zasoby i następnie kliknąć w Stwórz nowy zasób

Akademia przycisk Dodaj nowy zasób

Następnie uzupełnić wszelkie niezbędne informacje i kliknąć Dodaj. 

Akademia dodaj nowy zasób

Każdy dodany zasób możesz połączyć z konkretnym pracownikiem, który jest akurat w jego posiadaniu. Wystarczy kliknąć w Przypisz zasób i uzupełnić w formularzu wszystkie pola. Możesz przypisać także unikalny identyfikator oraz dołączyć dodatkowy dokument, np. protokół przekazania sprzętu.  

Akademia zapisz edytowanie zasobu

Po uzupełnieniu danych wystarczy kliknąć przycisk Zapisz

HRnest pozwala Ci także oznaczać zwrócony sprzęt firmowy oraz kontrolować czy jakieś sprzęty nie zostały zwrócone zgodnie z ustalonym terminem: 

Akademia możliwość śledzenia czy zasób został zwrócony

Specjalna kategoria umożliwia śledzenie danego zasobu oraz określenie czy został on zwrócony. 

Z systemem zarządzania zasobami w HRnest dotrzesz do najważniejszych informacji na temat konkretnego sprzętu firmowego jednym kliknięciem:

  • Kto i kiedy pożyczył dany zasób? 
  • U kogo obecnie dany zasób się znajduje? 
  • Kiedy dany zasób może zostać przekazany kolejnej osobie? 

Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad potencjałem Twojej firmy i podejmować decyzje, które przyczynią się do jej dalszego rozwoju. 

Czas na quiz! Sprawdźmy, czy udało Ci się zrozumieć różnicę pomiędzy Zasobami a Kompetencjami w HRnest. 

Raporty omówienie

W myśl przepisów Kodeksu Pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwalnego, co ważne – płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152. § 1.).  

 

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (Art. 163. § 1.).  

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Jeżeli okaże się, że z jakichkolwiek względów pracownik nie wykorzystał urlopu przysługującego mu w danym roku, niewykorzystane dni urlopowe stają się tzw. urlopem zaległym.
Oznacza to, że pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w kolejnym roku przed końcem września. Jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu w roku, w którym nabył do niego prawo, nie może ubiegać się o wypłatę środków z tytułu niewykorzystanej części urlopu (ekwiwalentu).

Raporty omówienie

Sytuacje niewyrażenia zgody na urlop lub jego odwołania zdarzają się rzadko, jednak należy pamiętać, że są możliwe i zgodne z prawem.

 

W uzasadnionych przypadkach pracodawca może udzielić odmownej decyzji dotyczącej wniosku urlopowego. Chodzi tutaj głównie o sytuacje, kiedy zagrożone jest dobro firmy.

 

Jednak, jeśli nie ma tego typu przesłanek, pracodawca powinien przychylić się do terminu wybranego przez pracownika i udzielić zgody na jego wypoczynek.

W HRnest odmowy udzielenia dni wolnych może dokonać zarówno administrator systemu (Dział kadr) lub Kierownik danego działu, jeżeli zostały przyznane mu takie uprawnienia.

 

Po odrzuceniu wniosku, może on również trafić do Działu kadr celem wydania ostatecznej decyzji w sprawie wniosku. Wszystkie poszczególne funkcje sprawdzisz w sekcji Konfiguracja po zalogowaniu się do HRnest.

Zbiorcze dodawanie i ewidencja wniosków urlopowych

Unikalny login nadawany jest automatycznie przez HRnest każdej osobie, którą dodasz do swojej organizacji. 

Wszystkie loginy znajdziesz, wybierając zakładkę Organizacja z bocznego menu.

Lista wniosków – Twój wirtualny segregator

Eksport wniosku urlopowego oznacza “wyciągnięcie” go z systemu, aby można było go wydrukować lub zarchiwizować poza systemem HRnest. 

W naszej aplikacji możesz wyeksportować wnioski urlopowe na 4 sposoby:

 

Umowa B2B vs. Umowa o pracę

Umowa o pracę to jedna z podstawowych form nawiązywania stosunku pracy. Warunki zatrudnienia na UoP reguluje Kodeks pracy.
Umowa B2B oznacza współpracę między dwoma firmami. Umowa B2B to umowa cywilnoprawna zawierana między dwoma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (także jednoosobowymi)

W HRnest pracownicy działający na umowach B2B otrzymują własną nazwę w systemie: Współpracownicy

 

Dodatkowo, dla takiego pracownika sekcja Delegacje przyjmuje nazwę Wyjazdy.  

Plan urlopowy

Plan urlopów służy zaplanowaniu dni wolnych poszczególnych pracowników, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem przedstawiają pracodawcy terminy wykorzystania urlopu. 

WAŻNE: funkcjonowanie planu urlopów nie zwalania pracownika z obowiązku uzyskania zgody od pracodawcy na rozpoczęcie urlopu. Urlop jest zawsze udzielany przez pracodawcę. Pracownik nie może samodzielnie zadecydować o udzieleniu sobie urlopu nawet jeżeli termin urlopu wynikałby z planu urlopów. 

Sporządzenie planu urlopów nie przesądza o tym, czy faktycznie pracownicy skorzystają z urlopów w zadeklarowanym terminie i wymiarze. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy pracownik nie będzie mógł rozpocząć urlopu w ustalonym terminie lub urlop taki ulegnie przerwaniu np. z powodu choroby pracownika lub nałożenia na niego kwarantanny.

Czym jest wniosek urlopowy?

Wniosek urlopowy to dokument składany pracodawcy przez pracownika. Wyraża on w nim chęć skorzystania z urlopu. Wniosek powinien być złożony elektronicznie lub na piśmie i zawierać odpowiednie elementy.

Właściwie napisany wniosek urlopowy musi zawierać imię, nazwisko, nazwę stanowiska, na którym jest zatrudniony pracownik, a także dane firmy i dokładną datę i miejsce złożenia wniosku.

Przepisy nie definiują, z jak dużym wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, aby pracodawca rozpatrzył go pozytywnie. Nie termin złożenia wniosku jest bowiem istotny, ale konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy w czasie nieobecności pracowników.