Close

AKADEMIA

Lekcja z

Powiadomienia i Komunikaty: Jaka jest różnica?

HRnest ułatwia pracę na każdym stanowisku

Nasz system usprawnia procesy HR z perspektywy każdego pracownika. Za pomocą aplikacji rozwiążesz również problemy komunikacyjne jakie mogą pojawić się między nimi.  

Duży zakres kontaktu zostanie ograniczony, ponieważ wiele czynności można wykonać poprzez aplikację. Jedną z nich jest także możliwość wysyłania automatycznych powiadomień i komunikatów

W tej lekcji wytłumaczymy Ci przykładowe zastosowania każdej z nich oraz różnice pomiędzy nimi. 

Powiadomienia – nie zapominaj o ważnych terminach 

Moduł Kartoteka umożliwia wysyłanie dwóch rodzajów przypomnień – podstawowych powiadomień oraz własnych powiadomień

Powiadomienia przypominają nam o zbliżających się wygasających terminach, ale również usprawniają pracę wszystkim – pracownikom i kierownikom. Ustawiliśmy przypomnienia w taki sposób, aby przełożony również był o wszystkim poinformowany.

Aldona MuszyńskaHR manager, Space of Ad
Akademia Aldona Muszyńska Space of Ad

Podstawowe powiadomienia 

Podstawowe powiadomienia dotyczą Umów, Badań lekarskich oraz Szkoleń BHP. 

W trakcie dodawania dokumentów uzupełniasz ich datę ważności oraz wskazujesz, do kogo ma zostać wysłane przypomnienie. Możesz to także zrobić wybierając w module Kartoteka zakładkę Umowy.  

Następnie klikając ikonkę niebieskiego długopisu przy wybranym dokumencie.  

Akademia powiadomienia dla umów - wejście w szczegóły dokumentu

Po wyświetleniu się okna edycji wystarczy zatwierdzić możliwość wysyłania powiadomień oraz skonfigurować czas bądź pracowników do jakich ma ono obowiązywać.  

Akademia edycja powiadomień dla umów

Okno edycji pozwala także na ustawienie najważniejszych parametrów umowy oraz dodanie załączników. 

Własne powiadomienia 

to powiadomienia, które możesz konfigurować dowolnie. Mogą to być powiadomienia o konieczności wystawienia zaświadczenia pracownikowi, odnowienia uprawnień czy licencji na program. 

Wystarczy w module Kartoteka wejść w zakładkę Własne Powiadomienia. U góry po lewej stronie znajdzie się przycisk Dodaj własne powiadomienie.  

Akademia dodawanie własnego powiadomienia

Następnie wystarczy uzupełnić okna według własnych preferencji.  

Akademia decyzja komu powiadomienie ma się pokazać

Podobnie jak w przypadku powiadomień podstawowych, możesz zdecydować, kiedy powiadomienie ma się pojawić i do kogo powinno ono trafić. 

Wszystkie powiadomienia w HRnest (stworzone przez Ciebie i automatyczne) są wysyłane mailowo. Dzięki temu zwiększasz pewność, że pracownik zapozna się z daną informacją. 

Komunikaty – ogłaszaj ważne informacje

System HRnest daje możliwość tworzenie komunikatów, które wyświetlane będą pracownikom firmy po zalogowaniu. Jest to miejsce, w którym możesz poinformować pracowników o kwestiach dotyczących całej firmy, lub na przykład, złożyć życzenia świąteczne: 

Akademia komunikaty wyświetlane na belce
Komunikaty wyświetlają się u góry ekranu na dedykowanej do tego celu belce. 

Przy komunikatach pracownicy nie otrzymują informacji drogą mailową. Jeżeli chcesz mieć pewność, że jakaś informacja zostanie przeczytana przez pracownika, lepiej wykorzystać do tego celu Własne powiadomienia. 

Zarządzanie komunikatami odbywa się z poziomu konta Działu kadr. 

Aby ułatwić Ci rozróżnienie obu tych komunikatów, przygotowaliśmy krótki quiz. Creed wciąż zapomina różnicę pomiędzy komunikatem a powiadomieniem w HRnest. Pomożesz mu przyporządkować poszczególne treści do właściwych rodzajów przypomnień? 

Raporty omówienie

W myśl przepisów Kodeksu Pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwalnego, co ważne – płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152. § 1.).  

 

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (Art. 163. § 1.).  

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Jeżeli okaże się, że z jakichkolwiek względów pracownik nie wykorzystał urlopu przysługującego mu w danym roku, niewykorzystane dni urlopowe stają się tzw. urlopem zaległym.
Oznacza to, że pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w kolejnym roku przed końcem września. Jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu w roku, w którym nabył do niego prawo, nie może ubiegać się o wypłatę środków z tytułu niewykorzystanej części urlopu (ekwiwalentu).

Raporty omówienie

Sytuacje niewyrażenia zgody na urlop lub jego odwołania zdarzają się rzadko, jednak należy pamiętać, że są możliwe i zgodne z prawem.

 

W uzasadnionych przypadkach pracodawca może udzielić odmownej decyzji dotyczącej wniosku urlopowego. Chodzi tutaj głównie o sytuacje, kiedy zagrożone jest dobro firmy.

 

Jednak, jeśli nie ma tego typu przesłanek, pracodawca powinien przychylić się do terminu wybranego przez pracownika i udzielić zgody na jego wypoczynek.

W HRnest odmowy udzielenia dni wolnych może dokonać zarówno administrator systemu (Dział kadr) lub Kierownik danego działu, jeżeli zostały przyznane mu takie uprawnienia.

 

Po odrzuceniu wniosku, może on również trafić do Działu kadr celem wydania ostatecznej decyzji w sprawie wniosku. Wszystkie poszczególne funkcje sprawdzisz w sekcji Konfiguracja po zalogowaniu się do HRnest.

Zbiorcze dodawanie i ewidencja wniosków urlopowych

Unikalny login nadawany jest automatycznie przez HRnest każdej osobie, którą dodasz do swojej organizacji. 

Wszystkie loginy znajdziesz, wybierając zakładkę Organizacja z bocznego menu.

Lista wniosków – Twój wirtualny segregator

Eksport wniosku urlopowego oznacza “wyciągnięcie” go z systemu, aby można było go wydrukować lub zarchiwizować poza systemem HRnest. 

W naszej aplikacji możesz wyeksportować wnioski urlopowe na 4 sposoby:

 

Umowa B2B vs. Umowa o pracę

Umowa o pracę to jedna z podstawowych form nawiązywania stosunku pracy. Warunki zatrudnienia na UoP reguluje Kodeks pracy.
Umowa B2B oznacza współpracę między dwoma firmami. Umowa B2B to umowa cywilnoprawna zawierana między dwoma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (także jednoosobowymi)

W HRnest pracownicy działający na umowach B2B otrzymują własną nazwę w systemie: Współpracownicy

 

Dodatkowo, dla takiego pracownika sekcja Delegacje przyjmuje nazwę Wyjazdy.  

Plan urlopowy

Plan urlopów służy zaplanowaniu dni wolnych poszczególnych pracowników, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem przedstawiają pracodawcy terminy wykorzystania urlopu. 

WAŻNE: funkcjonowanie planu urlopów nie zwalania pracownika z obowiązku uzyskania zgody od pracodawcy na rozpoczęcie urlopu. Urlop jest zawsze udzielany przez pracodawcę. Pracownik nie może samodzielnie zadecydować o udzieleniu sobie urlopu nawet jeżeli termin urlopu wynikałby z planu urlopów. 

Sporządzenie planu urlopów nie przesądza o tym, czy faktycznie pracownicy skorzystają z urlopów w zadeklarowanym terminie i wymiarze. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy pracownik nie będzie mógł rozpocząć urlopu w ustalonym terminie lub urlop taki ulegnie przerwaniu np. z powodu choroby pracownika lub nałożenia na niego kwarantanny.

Czym jest wniosek urlopowy?

Wniosek urlopowy to dokument składany pracodawcy przez pracownika. Wyraża on w nim chęć skorzystania z urlopu. Wniosek powinien być złożony elektronicznie lub na piśmie i zawierać odpowiednie elementy.

Właściwie napisany wniosek urlopowy musi zawierać imię, nazwisko, nazwę stanowiska, na którym jest zatrudniony pracownik, a także dane firmy i dokładną datę i miejsce złożenia wniosku.

Przepisy nie definiują, z jak dużym wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, aby pracodawca rozpatrzył go pozytywnie. Nie termin złożenia wniosku jest bowiem istotny, ale konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy w czasie nieobecności pracowników.