Close

AKADEMIA

Lekcja z

Raporty: Automatyzuj ewidencję czasu pracy

HRnest generuje raporty automatycznie!

Raporty są niezbędną, bardzo istotną kwestią przy ewidencjonowaniu czasu pracy. Dzięki HRnest pozbędziesz się starych metod, które wymagały znacznie więcej czasu i uwagi, a mimo wszystko prowokowały znacznie większa możliwość do popełnienia błędu.  

Jest to temat istotny, ponieważ nawet najmniejszy błąd powoduje problemy w wypłacaniu właściwego wynagrodzenia bądź rozliczaniu dni wolnych za nadgodziny – a to z kolei powoduje dużo niepotrzebnych konfliktów na linii pracownik – pracodawca. 

Wprowadź elektroniczny system ewidencjonowania czasu pracy

Wypełnianie arkuszy Excela czy papierowych dzienników to mało czytelne oraz bardzo pracochłonne działania, które teraz możesz zastąpić automatycznymi raportami zawierającymi różne ważne dla Ciebie dane.  

Dodatkowo każdy raport posiada możliwość filtrowania, które zaoszczędzą czas Twój, Twoich kierowników oraz działu kadr. Wystarczy wybrać odpowiednie parametry oraz kliknąć zielony przycisk Pokaż

Akademia filtrowanie w raportach

Możliwości filtrowania różnią się w zależności od raportu.  

Pamiętaj, że niektóre raporty możesz także pobrać do różnych formatów – Excel czy PDF, za pomocą jednego kliknięcia.  

Zautomatyzuj obliczanie godzin pracy każdego pracownika

Jak już wiesz, w systemie HRnest każdy pracownik może rejestrować swój czas pracy za pomocą aplikacji na telefonie lub komputerze, lub za pomocą elektronicznych rejestratorów kodów QR. 

Każde z logowań zapisuje się w systemie, który zbiera je, aby wygenerować niezbędne raporty. 

Integracje z programami K-P

Przyspiesz ewidencjonowanie oraz rozliczanie Czasu Pracy za pomocą integracji systemów 

Funkcją, którą na pewno doceni Twoja księgowa, Angela, jest możliwość eksportu danych z HRnest w formacie dopasowanym do różnych programów kadrowo-płacowych. 

Są to między innymi: 

  • Optima
  • Enova 
  • Enova365 
  • Streamsoft Prestiż
     

, a ich lista nieustannie się powiększa! 

Poznaj wszystkie raporty dostępne w HRnest 

Jak widzisz nasz system znacznie przyspieszy działania HR związane z ewidencjonowaniem czasu pracy.  

W tej sekcji Akademii HRnest przeprowadzimy Cię krok po kroku przez wszystkie raporty jakie są tworzone automatycznie na podstawie danych, które są aktualizowane na bieżąco. 

Zaczynajmy! 

Ewidencja czasu pracy 

Ten raport to nowoczesna alternatywa dla papierowych list obecności i dzienników. Tu gromadzą się wszystkie wpisy godzin pracy pracowników oraz dodatkowe informacje dotyczące urlopów, nieobecności czy delegacji.  

W tym raporcie znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczących ewidencji zarejestrowanych godzin pracy oraz wykorzystanych urlopów. 

Akademia raport Ewidencja czasu pracy

Czas pracy z terminala QR 

Jeżeli korzystasz w firmie z aplikacji HRnest QR Terminal, w tym raporcie znajdziesz czas pracy zebrany ze wszystkich rejestratorów, których używają Twoi pracownicy. Każdy zeskanowany kod QR ma również przypisane urządzenie, na którym zostało zarejestrowane.  

Akademia raport Czas pracy z terminala QR

Niezarejestrowany czas pracy 

To raport przeznaczony dla firm, które korzystają z grafików pracy w HRnest. Za jego pomocą szybko uzupełnisz brakujące wpisy w ewidencji czasu pracy każdego pracownika.

Akademia raport Niezarejestrowany czas pracy

Ten raport posiada także dodatkową funkcję masowego wprowadzania danych. Znajduje się ona na dole tabeli.

Możesz wybrać jedną z opcji: 

  • Zarejestruj czas pracy zgodnie z harmonogramem 
  • Zarejestruj wskazany czas pracy 

Następnie należy wybrać odpowiednie preferencje oraz kliknąć przycisk Wykonaj.  

Dzięki temu możesz uzupełnić raport o dane dotyczące grafików, które nie zostały uzupełnione wcześniej.  

Wykonanie harmonogramów 

Ten raport umożliwia porównanie założonych celów godzinowych z ich rzeczywistym wykonaniem. To świetna metoda ewaluacji efektywności zespołu, pozwalająca szybko lokalizować i eliminować przeszkody, z którymi musi mierzyć się Twój zespół. 

Akademia raport Wykonanie harmonogramów

Stąd możesz także wyświetlić szczegóły wybranego harmonogramu. Wystarczy kliknąć w niebieską ikonę kalendarzyka. Ikona ta to skrót od Raportu wykonania harmonogramu. 

Akademia raport konkretnego harmonogramu
Tak wygląda raport harmonogramu. 

Ten raport posiada dodatkową możliwość stworzenia raportów tylko dla zaznaczonych harmonogramów. Opcja ta pojawia się na dole tabeli. Pomoże Ci to w wyciągnięciu tylko tych danych, na których Ci zależy.  

Opłacone godziny/nadgodziny 

W tym raporcie łatwo sprawdzisz, czy wszyscy Twoi pracownicy otrzymali stosowne wynagrodzenie za przepracowane w danym miesiącu godziny. 

Akademia raport Opłacone godziny/nadgodziny

Ten raport jest szczególnie istotny dla Twojego poczucia bezpieczeństwa w kwestii przestrzegania prawa, odpowiednich wynagrodzeń oraz dbania o samopoczucie i work-life balance Twoich pracowników.  

Realizacja projektów 

Ten raport pozwala na sprawdzenie postępów prac nad poszczególnymi projektami w firmie. Dzięki niemu dowiesz się, ile dokładnie czasu Twoi pracownicy przeznaczyli na dany projekt w wybranym miesiącu.  

Akademia raport Realizacja projektów

Na razie niewiele wiesz o tym jak działają projekty w naszym systemie, ale nic się nie martw! Będzie to dla Ciebie bułka z masłem. W następnym lekcjach przedstawimy Ci je znacznie bliżej. 😉  

Najpierw przygotowaliśmy dla Ciebie mały quiz odnośnie raportów – abyś mógł się upewnić, że dokładnie wiesz, jak pomogę one usprawnić procesy HR w Twojej firmie.  

Każde pytanie zawiera hipotetyczną sytuację, która wydarzyła się w zespole Dunder Mifflin i w której konieczne było skorzystanie z raportów czasu pracy HRnest. 

Przejdź do kolejnej lekcji i sprawdź, czy uda Ci się rozwiązać je wszystkie bezbłędnie! 

Raporty omówienie

W myśl przepisów Kodeksu Pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwalnego, co ważne – płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152. § 1.).  

 

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (Art. 163. § 1.).  

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Jeżeli okaże się, że z jakichkolwiek względów pracownik nie wykorzystał urlopu przysługującego mu w danym roku, niewykorzystane dni urlopowe stają się tzw. urlopem zaległym.
Oznacza to, że pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w kolejnym roku przed końcem września. Jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu w roku, w którym nabył do niego prawo, nie może ubiegać się o wypłatę środków z tytułu niewykorzystanej części urlopu (ekwiwalentu).

Raporty omówienie

Sytuacje niewyrażenia zgody na urlop lub jego odwołania zdarzają się rzadko, jednak należy pamiętać, że są możliwe i zgodne z prawem.

 

W uzasadnionych przypadkach pracodawca może udzielić odmownej decyzji dotyczącej wniosku urlopowego. Chodzi tutaj głównie o sytuacje, kiedy zagrożone jest dobro firmy.

 

Jednak, jeśli nie ma tego typu przesłanek, pracodawca powinien przychylić się do terminu wybranego przez pracownika i udzielić zgody na jego wypoczynek.

W HRnest odmowy udzielenia dni wolnych może dokonać zarówno administrator systemu (Dział kadr) lub Kierownik danego działu, jeżeli zostały przyznane mu takie uprawnienia.

 

Po odrzuceniu wniosku, może on również trafić do Działu kadr celem wydania ostatecznej decyzji w sprawie wniosku. Wszystkie poszczególne funkcje sprawdzisz w sekcji Konfiguracja po zalogowaniu się do HRnest.

Zbiorcze dodawanie i ewidencja wniosków urlopowych

Unikalny login nadawany jest automatycznie przez HRnest każdej osobie, którą dodasz do swojej organizacji. 

Wszystkie loginy znajdziesz, wybierając zakładkę Organizacja z bocznego menu.

Lista wniosków – Twój wirtualny segregator

Eksport wniosku urlopowego oznacza “wyciągnięcie” go z systemu, aby można było go wydrukować lub zarchiwizować poza systemem HRnest. 

W naszej aplikacji możesz wyeksportować wnioski urlopowe na 4 sposoby:

 

Umowa B2B vs. Umowa o pracę

Umowa o pracę to jedna z podstawowych form nawiązywania stosunku pracy. Warunki zatrudnienia na UoP reguluje Kodeks pracy.
Umowa B2B oznacza współpracę między dwoma firmami. Umowa B2B to umowa cywilnoprawna zawierana między dwoma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (także jednoosobowymi)

W HRnest pracownicy działający na umowach B2B otrzymują własną nazwę w systemie: Współpracownicy

 

Dodatkowo, dla takiego pracownika sekcja Delegacje przyjmuje nazwę Wyjazdy.  

Plan urlopowy

Plan urlopów służy zaplanowaniu dni wolnych poszczególnych pracowników, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem przedstawiają pracodawcy terminy wykorzystania urlopu. 

WAŻNE: funkcjonowanie planu urlopów nie zwalania pracownika z obowiązku uzyskania zgody od pracodawcy na rozpoczęcie urlopu. Urlop jest zawsze udzielany przez pracodawcę. Pracownik nie może samodzielnie zadecydować o udzieleniu sobie urlopu nawet jeżeli termin urlopu wynikałby z planu urlopów. 

Sporządzenie planu urlopów nie przesądza o tym, czy faktycznie pracownicy skorzystają z urlopów w zadeklarowanym terminie i wymiarze. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy pracownik nie będzie mógł rozpocząć urlopu w ustalonym terminie lub urlop taki ulegnie przerwaniu np. z powodu choroby pracownika lub nałożenia na niego kwarantanny.

Czym jest wniosek urlopowy?

Wniosek urlopowy to dokument składany pracodawcy przez pracownika. Wyraża on w nim chęć skorzystania z urlopu. Wniosek powinien być złożony elektronicznie lub na piśmie i zawierać odpowiednie elementy.

Właściwie napisany wniosek urlopowy musi zawierać imię, nazwisko, nazwę stanowiska, na którym jest zatrudniony pracownik, a także dane firmy i dokładną datę i miejsce złożenia wniosku.

Przepisy nie definiują, z jak dużym wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, aby pracodawca rozpatrzył go pozytywnie. Nie termin złożenia wniosku jest bowiem istotny, ale konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy w czasie nieobecności pracowników.