Close
Szukaj
Close this search box.

Nadgodziny w delegacji

Nadgodziny w delegacji

Do nadgodzin w delegacji dochodzi znacznie rzadziej, niż może się wydawać niektórym pracownikom. Dzieje się tak dlatego, że do godzin pracy wlicza się nie cały czas spędzony w podróży służbowej, a jedynie czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w miejscu przeznaczonym do wykonywania pracy. Zatem czas dojazdu na miejsce delegacji oraz czas ewentualnego odpoczynku i noclegu nie jest wliczany do godzin pracy – nie może więc powodować nadgodzin. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik w czasie podróży faktycznie pracuje – na przykład przygotowuje się w pociągu do prezentacji czy kontaktuje się z klientami.

Oczywiście zdarza się, że do nadgodzin dochodzi, szczególnie w niedziele i święta, które zazwyczaj nie są dla pracownika dniami roboczymi. Każda godzina przepracowana ponad obowiązujący pracownika dobowy i tygodniowy wymiar pracy musi zostać wynagrodzona.

Jak obliczyć ilość nadgodzin w delegacji?

Punktem wyjścia są standardowe godziny pracy pracownika. Jeśli pracownik wykonywał pracę poza nimi, powstają nadgodziny. Jeśli podróż na miejsce delegacji (lub podróż powrotna) odbywa się poza nimi, nie stanowi podstawy do wypłacenia pieniędzy za nadgodziny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik na życzenie pracodawcy pełni w podróży rolę kierowcy.

Przykłady wyliczania nadgodzin w delegacji

Sytuacja 1: Pracownik pracujący na co dzień w podstawowym systemie pracy w godzinach 8-16 został wysłany w delegację do innego miasta. Podróż pociągiem rozpoczął o godzinie 6, a zakończył o godzinie 9. W godzinach 11-14 wykonywał pracę, po czym o godzinie 16 ruszył w podróż powrotną, na miejsce zamieszkania dojeżdżając o 19.

Pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za nadgodziny. Mimo tego, że danego dnia w podróży spędził 6 godzin, wynagrodzenie otrzyma jedynie za jedną godzinę – tę, która pokrywa się z jego godzinami pracy.

Sytuacja 2: Pracownik pracujący na co dzień w podstawowym systemie pracy w godzinach 8-16 został wysłany w delegację do innego miasta. Wyruszył w podróż o 8 służbowym samochodem jako kierowca, zabierając z sobą innego pracownika. Na miejsce dojechał o godzinie 10. W godzinach 11-19 wykonywał pracę zleconą przez pracodawcę, a w godzinach 20-22 wracał do miejsca zamieszkania.

Pracownik ma prawo ubiegać się o wynagrodzenie za 5 nadgodzin – nie tylko za czas, jaki przepracował poza swoim standardowym czasem pracy (16-19), ale także za czas, który poświęcił na podróż powrotną (20-22), ponieważ został mu przydzielony dodatkowo także obowiązek kierowania pojazdem służbowym.

Jak wyliczają się nadgodziny w systemie HRnest?

To proste – poza wypełnieniem polecenia wyjazdu służbowego w module Delegacje, pracownik musi pamiętać o dopisaniu swojego rzeczywistego czasu pracy do ewidencji w module Czas pracy. W raporcie wykonania harmonogramu od razu wyliczą się nadgodziny dobowe, średniotygodniowe i godziny nocne – łącznie z nadgodzinami wynikającymi z delegacji. Dane te można jednym kliknięciem importować do Excela.

Nadgodziny w aplikacji Urlopek.pl

Nie masz jeszcze HRnest? Przetestuj za darmo przez 14 dni!