Close
Szukaj
Close this search box.

Jak poradzić sobie z brakiem specjalistów HR?

brak specjalistów HR

W maju 2021 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce zostało opublikowanych 7936 nowych ogłoszeń o pracę z szeroko rozumianego obszaru HR. Zbliżona liczba ogłoszeń utrzymuje się od kilku miesięcy, nie jest to w żadnym wypadku ewenement.

Dane na podstawie raportu „HR-owiec na rynku pracy” przygotowanego przez Grant Thornton. 

Których specjalistów brakuje najwięcej?

Zaskakująco dominują ogłoszenia związane bardziej z twardym HR-em niż miękkim. Można by się spodziewać, że z uwagi na spore zapotrzebowania na pracowników na rynku pracy, to rekruterzy będą najmocniej poszukiwanymi pracownikami ze świata HR. 

Znajdziemy ich na drugim miejscu, ale ilość ogłoszeń jest 40% mniejsza niż ta dotycząca specjalistów ds. kadr i płac. To właśnie pracowników tzw. payrollu dotyczy co druga oferta pracy. 

Wykres przedstawiający zapotrzebowanie na specjalistów HR w maju 2021 roku.
Rozkład ofert według poszczególnych stanowisk w maju 2021 roku. Źródło: raport „HR-owiec na rynku pracy” autorstwa Grant Thornton.

Co więcej, autorzy raportu wskazują na stosunkowo niskie zarobki wśród specjalistów ds. HR, które plasują się poniżej średniej krajowej. Sprawia to, że za dużym popytem nie idzie duża podaż i trudno szybko powiększyć nam zespół HR. 

Na pomoc przychodzi HR tech

Potrzebę dodatkowej pary rąk do pracy można jednak zaspokoić w inny sposób. Korzystając z różnych narzędzi z branży HR tech, która rozwija się coraz mocniej i zdobywa coraz większą popularność wśród polskich firm. 

Możemy tutaj przebierać w ofertach w zależności od tego, czego aktualnie nam potrzeba. Myśląc o pomocy dla specjalistów ds. kadr, specjalistów ds. administracji, czy office managerów mamy dostęp do wielu wspierających narzędzi. 

Najpierw jednak przyjrzyjmy się wyzwaniom, jakie stoją przed tym specjalistami i w czym można im pomóc?

Zawody te wymagają szczegółowej znajomości prawa pracy i wszelkich przepisów, a jednym z głównych obowiązków jest pilnowanie istotnych terminów i porządku w dokumentacjach. Sumienność, dokładność i duża odpowiedzialność to często pojawiające się słowa opisujące te stanowiska. 

Z pewnością każdy ze specjalistów twardego HR doceni system, który zapewni mu aktualny dostęp do informacji na temat wykorzystanych limitów urlopowych lub ewidencji czasu pracy. Dodatkowo najlepiej jakby uwzględniał on różne formy zatrudnienia. 

Przenosząc całą komunikację między specjalistą ds. kadr a menedżerami lub pracownikami do dedykowanego narzędzia sprawimy, że przejrzyście będziemy widzieć cały obieg wniosków urlopowych oraz dokładną ilość zarejestrowanych godzin pracy przed wypłatą wynagrodzeń. Unikniemy też ciągłego odpowiadania na pytania o pozostałe limity lub rozliczenia nadgodzin i będziemy kontrolować ich zgodność z przepisami. 

Kartoteka pracownicza ze wbudowanym systemem powiadomień dotyczących końców umów, badań lekarskich i szkoleń BHP uchroni przed każdą niespodziewaną sytuacją. Dzięki takiemu narzędziu szybciej i sprawniej przygotujemy się do tak stresującej sytuacji, jaką jest kontrola. 

Warto przetestować HRnest

Automatyzując wiele powtarzalnych procesów oraz dodając łatwy eksport danych do programów ERP, oszczędzamy czas, który pozwala specjaliście być na bieżąco z ciągle zmieniającymi się przepisami. 

Problem braku pracowników z branży HR można rozwiązać nie tylko rekrutacją. Nie zawsze potrzeba dodatkowego pracownika, o którego coraz trudniej, aby lepiej wykonywać zadania. Warto wprowadzić nowy standard HR. 

Zapoznaj się z pełną funkcjonalnością HRnest i wesprzyj niedocenianych i przeciążonych specjalistów ds. twardego HR dodatkową pomocą w formie technologii.  

Pobierz cały raport „HR-owiec na rynku pracy”.