Close
Szukaj
Close this search box.

Przewodnik po skalowaniu biznesu dla małych i średnich firm

Jesteś właścicielem firmy, która świetnie się rozwija. Baza klientów stale się powiększa, zyski i zasoby rosną, a Wasza pozycja na rynku jest stabilna.

Czujesz się na tyle pewnie, że coraz częściej przez głowę przemyka Ci temat skalowania swojej firmy. Nie chcesz stać w miejscu – w ten sposób najłatwiej zostać w tyle. Zaczynasz więc rozglądać się za dostępnymi możliwościami wzrostu. 

Być może masz już nawet kilka pomysłów. Jednak wciąż prześladuje Cię niepewność. 

Czy na pewno wiesz, jak zabrać się za skalowanie firmy z głową? 

Jeżeli udało nam się uchwycić Twoje myśli – koniecznie przeczytaj kolejną część tego tekstu. 

Dlaczego HRnest robi poradnik o skalowaniu?

Być może zastanawiasz się teraz: co aplikacja do zarządzania HR-em w firmie ma wspólnego ze skalowaniem biznesu? 

Na pierwszy rzut oka – niewiele.  

Jednak to, co najbardziej cenimy sobie w swoich działaniach to możliwość rozmowy z naszymi klientami, jeszcze na etapie 14-dniowych, darmowych testów. W trakcie tych rozmów poznajemy nie tylko historie firm naszych klientów – często też rozmawiamy o problemach i wyzwaniach, z jakimi się mierzą.  

Nasz zespół tak mocno urósł w ciągu ostatniego roku, że po prostu kontrolowanie urlopów i całego grafiku stało się dosyć skomplikowane.

W trakcie tych rozmów jedno zdanie pojawia się zdecydowanie częściej niż inne. Wiele naszych klientów podejmuje decyzję o wdrożeniu HRnest w momencie, kiedy firma rozrasta się zbyt mocno, żeby można było poradzić sobie z zarządzaniem HR za pomocą Excela i papieru. 

HRnest to dla wielu firm kolejny ważny etap rozwoju. Z autopsji wiemy, że wdrażanie nowych narzędzi i tworzenie nowych procesów w firmie to niełatwe zadanie. Sami zresztą też stajemy przed takimi wyzwaniami.

Naszym celem jest tworzenie produktu, który pomoże Wam upraszczać skomplikowane procesy kadrowe i wywiązywać się z najważniejszych obowiązków pracodawcy.  

Jednak wiemy też, że prowadzenie firmy to nie tylko HR. 

Właśnie dlatego ostatnie kilka miesięcy spędziliśmy czytając mnóstwo książek na temat mądrego skalowania biznesu. Obejrzeliśmy mnóstwo poradników na YouTubie.
Rozmawialiśmy z właścicielami firm, które planują lub są w trakcie skalowania swoich firm.
 

Następnie zebraliśmy te informacje w jednym miejscu i rozpoczęliśmy ich porządkowanie w jedną, spójną całość. Właśnie tak powstał poradnik skalowania biznesu HRnest. 

Czego dowiecie się z tego poradnika?

W sieci znajdziecie mnóstwo ekspertów, którzy ochoczo (za opłatą lub nie) zdradzą Wam mnóstwo sekretów, “hacków” i innych sztuczek, które rzekomo mają pomóc Wam w szybkim rozwijaniu firmy. 

My postanowiliśmy podejść do tematu nieco inaczej.  

W każdym z kilkunastu tekstów, z których składa się ten poradnik, znajdziecie dawkę soczystej wiedzy zaczerpniętej z książek, filmów i prac naukowych największych autorytetów w dziedzinie zwiększania skali biznesu (Verne Harnish, Geoff Smart, Jim Collins i wielu innych).   

Książki

Staraliśmy się dopilnować, aby każde zdanie, które znajdziecie w poniższych tekstach dostarczało Wam wartości. Czy nam się udało? Oceńcie sami! 

Zobaczcie poniżej, z jakich części składa się poradnik skalowania biznesu HRnest: 

Skalowanie – ogólne informacje

Nasz przewodnik zaczniemy od kilku podstawowych informacji. Aby móc zacząć szybko skalować firmę, należy przecież dowiedzieć się w pierwszej kolejności: 

Problemy w trakcie skalowania:

Budowanie strategii firmy:

Co to jest strategia przedsiębiorstwa? Jak stworzyć dobrą strategię firmy – kompletny przewodnik dla skalujących się firm

Co to jest strategia przedsiębiorstwa? Jak stworzyć dobrą strategię firmy – kompletny przewodnik dla skalujących się firm

Posiadanie klarownej, wyróżniającej Was strategii to jeden z dwóch filarów, na których musisz oprzeć proces skalowania firmy. Chcąc skalować swoją firmę – musisz nastawić się na trzymanie tego tematu z tyłu głowy praktycznie cały czas. Ułatwią Ci to frameworki budowania strategii rozwoju biznesu. W tym tekście opisaliśmy 5 – naszym zdaniem – najciekawszych.

To pomoże Ci rozwinąć firmę:

13 narzędzi, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy [ZESTAWIENIE]

13 narzędzi, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy [ZESTAWIENIE]

Usprawnienie procesów w firmie i optymalny rozwój – to tematy spędzające sen z powiek zarówno nowym przedsiębiorcom, jak i weteranom prowadzenia swojego biznesu. Przygotowaliśmy kompletną listę narzędzi dla właścicieli biznesów różnej wielkości, z podziałem na 5 najważniejszych kategorii, związanych z prowadzeniem firmy:

Skalowanie zespołu –
poradnik udanej rekrutacji

Jednym z kluczowych czynników udanego skalowania firmy jest odpowiednio sprawne budowanie swojego zespołu. W końcu każdy biznes tworzą ludzie! Rozwijaj swój zespół za pomocą metod sprawdzonych przez najlepsze firmy – specjalnie dla Ciebie umieściliśmy je w naszych poradnikach: 

Onboarding:

Tych 7 błędów w onboardingu nie chcesz popełnić

Tych 7 błędów w onboardingu nie chcesz popełnić

W wielu firmach onboarding traktowany jest jak zło konieczne. pracownik musi mierzyć się z niepotrzebnie skomplikowanymi procedurami i czuje się totalnie zagubiona i rozczarowana Tobą jako pracodawcą. Jak tego uniknąć?

Offboarding: