Close

32 HRowe zadania, które możesz wykonać tylko w wakacje

Czy wakacje to okres mniejszej ilości pracy w firmowym HR? 

Mogłoby się wydawać, że okres wakacyjny to czas przestoju. Pracownicy są na urlopach, klienci dzwonią rzadziej i generalnie wszystkich ogarnia błogie lenistwo. 

Zamiast jednak spędzać czas odliczając dni do wyjazdu lub na przydługich pogawędkach przy ekspresie do kawy – wakacje w firmie możesz wykorzystać na uporządkowanie spraw, na które do tej pory nie było czasu.  

W końcu każdy ma jakąś stertę zdań, którą trzeba wykonać. Zwykle nie ma na nią czasu, bo pochłaniają nas bieżące zadania. Kiedy w końcu przychodzi okres rozluźnienia, można podejść do tematu ambitnie!  

Jak możesz ulepszyć swój HR w wakacje? 

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę zadań. Oczywiście – nie musisz realizować jej punkt po punkcie! Potraktuj ją jako inspirację i wybierz te, które najbardziej sprawdzą się w Twojej firmie.  

Onboarding i rekrutacja: 

 1. Napisz lub zaktualizuj proces onboardingu nowego pracownika i skonsultuj go z ostatnio zatrudnionymi pracownikami.  
 1. Stwórz bazę kompetencji w firmie, zapytaj się pracowników, w którą stronę chcą się rozwijać. Listę kompetencji możesz przechowywać w kartotece online. 
 1. Przemyśl najbliższe potrzeby kadrowe i zaplanuj następne rekrutacje.  
 1. Popraw szablony ogłoszeń o pracę. 
 1. Zaktualizuj stronę kariery, uaktualnij historię i wartości firmy.  
 1. Stworzy system poleceń w firmie lub przeanalizuj istniejący i wprowadź do niego poprawki.  
 1. Wprowadź program employee advocacy, zachęć pracowników do dzielenia się informacjami o pracy w swoich mediach społecznościowych.  
 1. Przejrzyj listę obiecujących kandydatów, którzy nie zostali wybrani w ostatnich procesach. Zastanów się, czy teraz byłby dobry moment na ich rekrutację. 
 1. Zrób wywiady z pracownikami, pokazując firmę od środka, np. w formie video/tekstowej. 
 1. Opublikuj materiały związane z pracownikami w mediach społecznościowych i na blogu lub stronie kariery.  
 1. Zatrudnij nowych pracowników. Niech powyższe zadania zaprocentują i zdobądź wartościowych pracowników.  
 1. Zwolnij pracownika. Choć nie jest to przyjemne zadanie, może być konieczne – weź pod uwagę dostarczaną wartość, zaangażowanie oraz relacje w zespole.

Procesy HR w firmie: 

 1. Wprowadź system elektronicznych wniosków urlopowych i usprawnij proces składania wniosków o urlop całej firmie. Całość nie zajmie Ci dłużej niż jeden dzień pracy, więc być może uda Ci się zaakceptować pierwszy wniosek o urlop jeszcze przed końcem wakacji! 
 1. Wprowadź elektroniczny system ewidencji lub rejestracji czasu pracy. Przy mniejszym zespole w okresie wakacji możesz na spokojnie przetestować różne sposoby rejestracji czasu pracy i wspólnie z obecnym zespołem sprawdzić, jak wygodna jest rejestracja czasu pracy przez aplikację
 1. Przeanalizuj temat nadgodzin w firmie. Czy umykają Ci jakieś nierozliczone nadgodziny? A może pracownicy nie radzą sobie najlepiej z ewidencjonowaniem swoich nadgodzin za pomocą aktualnych narzędzi? Koniecznie zweryfikuj ten temat i uprość ewidencję czasu pracy w całej firmie. 
 1. Przenieś kartotekę pracowniczą do chmury. Zabezpiecz się przed okresem powakacyjnych żniw, kiedy to nikt nie będzie miał czasu przekopywać się przez stosy segregatorów z dokumentami.  
 1. Sprawdź, jak wygląda sytuacja z ważnością badań lekarskich, szkoleń BHP czy specjalnych uprawnień Twoich pracowników. Dodaj przypomnienia o upływających terminach, żeby nic nie wyleciało Ci z głowy w najmniej odpowiednim momencie. 
 1. Sprawdź, które procesy HR w firmie można zautomatyzować. Czy uda Ci się skrócić czas spędzany nad papierologią związaną ze sprawami pracowniczymi?  
 1. Jeśli jesteś klientem HRnest to przetestuj moduły, których aktualnie nie używasz. A jeśli nie jesteś – to na co czekasz? 

Zadowolenie pracowników i własne projekty: 

 1. Przeprowadź ankietę wśród pracowników, sprawdź ich poziom zadowolenia z pracy i motywacji. Możesz skorzystać z eNPS (employee net promoter score). 
 1. Przejrzyj benefity obecne w firmie, zrezygnuj z tych niecieszących się popularnością i ulokuj środki gdzie indziej.  
 1. Sprawdź, czy Wasza firma może wprowadzić nietypowe benefity urlopowe, np. nielimitowany urlop na żądanie czy urlop na urodziny. 
 1. Daj pracownikom czas na własne projekty i inicjatywy, które mogą długofalowo rozwinąć organizację.  
 1. Zorganizuj integrację firmową. Skorzystaj z pogody!  
 1. Jeżeli pracujecie zdalnie lub hybrydowo, zainspiruj ludzi do częstszych kontaktów i zorganizuj zdalną pogawędkę przy porannej kawie. 
 1. Powiększ lub zmniejsz przestrzeń biurową, dopasuj ją do aktualnego trybu pracy i wprowadź sugestie pracowników, aby pracowało im się efektywniej.  
 1. Przyjrzyj się docenieniu pracowników oraz zrób listę tych, którym należą się podwyżki oraz bonusy. Nie czekaj na coroczne podsumowanie, na aktualnym rynku pracy warto dbać o wartościowych pracowników.  

Rozwój pracowników: 

 1. Zaktualizuj firmową bazę wiedzy i upewnij się, że wszyscy pracownicy mają do niej swobodny dostęp. 
 1. Załóż biblioteczkę firmową i zachęć pracowników do czytania branżowych pozycji. Pamiętaj, że przykład idzie od góry!  
 1. Zaplanuj szkolenia wewnętrzne, skorzystaj z bazy kompetencji firmy, stwórz program dzielenia się kompetencjami wewnątrz firmy. 
 1. Zbierz zapotrzebowanie na szkolenia i kursy zewnętrzne. 
 1. Kup tańsze bilety na jesienne konferencje.   

Pamiętaj również o sobie i idź na urlop! 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.