Close

Automatyzacja pracy w procesach HR

Aplikacje internetowe, które ułatwiają pracę

Automatyzacja jest procesem, który ma coraz większy wpływ na wszystkie gałęzie biznesu. Nieciekawa, powtarzalna praca przestaje być przeznaczona dla ludzi. Dzieje się tak również w działach HR – nie wszyscy jednak się z tego cieszą.

Kto boi się automatyzacji?

Postępująca automatyzacja budzi obawy niektórych pracowników, bo prowadzi do zmniejszenia ilości pracy do wykonania – z obawy przed utratą etatów, pracownicy bywają nieufni wobec zmian zachodzących w branży. Dotyczy to zwłaszcza rekruterów, którzy mają być w najbliższych latach coraz częściej zastępowani przez programy dokonujące wstępnej selekcji nadsyłanych CV, a nawet przed boty przeprowadzające pierwsze rozmowy rekrutacyjne. Czy naprawdę jest się czego bać?

Przykłady automatyzacji procesów HR

Najczęściej automatyzowanym procesem rekrutacyjnym jest kontakt mailowy z kandydatami. Większość rekruterów korzysta już z autoresponderów, które natychmiast potwierdzają wpłynięcie oferty, informują o kolejnych etapach rekrutacji czy wysyłają podziękowania za udział w rozmowach osobom, które nie zostały wybrane na dane stanowisko. To proste rozwiązanie automatyzujące proces rekrutacji pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na wymianie korespondencji.

Automatyczna selekcja kandydatów jest mniej popularnym rozwiązaniem, ale z pewnością w przyszłości będzie nabierać na znaczeniu. Już teraz komputery wybierają z nadsyłanych CV tylko te, które spełniają kryteria określone przez rekruterów, co pozwala znacznie skrócić czas poświęcony na czytanie aplikacji i od razu wytypować kandydatów pasujących do poszukiwanego profilu pracownika.

Coraz powszechniej wykorzystuje się także bazy przysyłanych aplikacji, z których rekruterzy korzystają także przy poszukiwaniu kandydatów na inne stanowiska w danej firmie – dzięki wygodnym filtrom mogą szybko przeszukiwać dokumenty w poszukiwaniu idealnych ofert.

Na rynku funkcjonują także narzędzia do multipostingu, które umożliwiają automatyczne umieszczanie ofert pracy w wielu portalach ogłoszeniowych. Pozwalają one także na natychmiastową publikację ofert we wszystkich mediach społecznościowych firmy, czyli w miejscach, gdzie coraz częściej kandydaci szukają informacji o nowych rekrutacjach.

Automatyzacja daje rekruterom także szansę na stałe monitorowanie efektywności własnej pracy, np. dzięki systemom do tworzenia raportów, które pozwalają kontrolować wszystkie procesy zachodzące w działach HR.

W rzeczywistości pracy nie ubywa, a jedynie zmienia się jej charakter. Zamiast uzupełniać tabele i zestawienia, HR-owcy będą z czasem wykonywać coraz więcej pracy kreatywnej, na którą do tej pory nie było czasu. Nudne, schematyczne zadania zostaną zastąpione wymagającymi wyzwaniami, dającymi działom HR większy wpływ na kulturę pracy firmy. Podejmowanie decyzji jeszcze długo pozostanie obowiązkiem człowieka – komputery będą jedynie pomagać w wykonywaniu założonych planów.

Zalety powierzania zadań maszynom

Automatyzacja procesów HR-owych pozwala zmniejszyć ilość popełnianych błędów – czynnik ludzki często jest powodem problemów przy zadaniach, które wymagają dużej precyzji i powtarzalności. Kolejną zaletą jest zwiększenie efektywności pracy działów HR, które nie będą musiały spędzać wielu godzin na mechanicznych czynnościach, zamiast nich a będą mogły poświęcić się kształtowaniu środowiska pracy i satysfakcjonujących zadaniach opartych na kontakcie międzyludzkim. Jedną z najbardziej wartościowych kompetencji HR-owca jest umiejętność nawiązywania wartościowych relacji – tego jeszcze długo nie będziemy mogli wymagać od robotów.

Trzeba pamiętać, że automatyzacja wiąże się nie tylko z wprowadzaniem do firm sztucznej inteligencji, ale także elektronicznych narzędzi, które przyśpieszają wykonywanie codziennych zadań. Wpływ nowych rozwiązań na takie obszary pracy HR-owców jak zarządzanie urlopami, delegacjami czy czasem pracy już teraz jest nie do przecenienia. Na co dzień obserwujemy, jak Urlopek.pl pomaga kształtować sposób działania działów kadr w wielu polskich firmach. Nasze moduły pomagają oszczędzać czas pracowników i usprawniać organizację wielu firm.

HRnest wspiera działy HR ponad 300 firm. Testuj za darmo przez 21 dni!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.