Close
Szukaj
Close this search box.

Od grudnia lekarze będą wystawiać tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od grudnia lekarze będą wystawiać tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

Choć data wejścia w życie nowych przepisów o elektronicznych zwolnieniach lekarskich kolejny raz się przesunęła, prędzej czy później wejdzie w życie – warto się na to przygotować. Według obecnych ustaleń obowiązujący termin to 1 grudnia 2018 roku. Do tej pory lekarze mogli wystawiać zarówno zwolnienia papierowe, jak i elektroniczne, a od wyznaczonego dnia będą musieli zrezygnować z wystawiania tradycyjnych zwolnień. Jakie ta zmiana niesie konsekwencje dla pracowników i pracodawców?

Pracownicy

Przede wszystkim pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie będzie musiał przynosić pracodawcy papierowego zwolnienia, jak było do tej pory. Zwolnienie musiało dotąd znaleźć się w firmie w ciągu 7 dni od wystawienia, co często zmuszało chorego pracownika do niepotrzebnego wychodzenia z domu albo do angażowania bliskich w swoje sprawy. Wejście w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich sprawi, że lekarz będzie przekazywał zaświadczenie e-ZLA do ZUS za pomocą stworzonej w tym celu platformy internetowej. Nie będzie więc ryzyka zmniejszenia świadczenia chorobowego z powodu przekroczenia terminu dostarczenia zwolnienia. Zaletą nowego systemu jest także fakt, że pacjent nie będzie musiał pamiętać adresu i numeru NIP pracodawcy – system sam uzupełni wszystkie przygotowane wcześniej dane za lekarza.

Wraz z papierowymi zwolnieniami zniknie możliwość niepoinformowania pracodawcy o uzyskanym zwolnieniu – do tej pory niedoniesienie zwolnienia pozwalało na pracę wbrew zaleceniom lekarza. Od grudnia ta luka prawna zostanie wyeliminowana.

Pracodawcy

Z kolei dla pracodawcy plusem jest termin, w którym zostaje on powiadomiony o zwolnieniu pracownika. Do tej pory czekał na to nawet 7 dni, a od grudnia maksymalnie w ciągu jednego dnia od wystawienia zaświadczenia otrzyma o nim informację. Zmiana może wydawać się niewielka, ale z pewnością zmniejszy ilość krótkoterminowych zwolnień, wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem – pracodawca będzie miał prawo poprosić ZUS o kontrolę zwolnienia pracownika, który właśnie poszedł na chorobowe.

Kogo nie obejmą zmiany?

Obecne przepisy dopuszczające zarówno zwolnienia papierowe, jak i elektroniczne, pozostaną niezmienione dla pracodawców zatrudniających do pięciu pracowników. Nie muszą oni zakładać konta na platformie PUE ZUS, która umożliwia przekazanie informacji o chorobie pracownika, dlatego dla pracowników takich firm lekarze będą drukować elektroniczne zwolnienia lekarskie, które trzeba będzie dostarczyć do pracodawcy w takim samym trybie, jak dotychczasowe druki.