Close
Szukaj
Close this search box.

Odbiór dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę

Odbiór dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę

W tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić problem związany z odbiorem dni wolnych nałożonych przez Państwo, które wypadają w niedzielę. Dowiedz się: 

  • Ile dni jest ustawowo wolnych? 
  • Czy konieczne jest złożenie wniosku, by odebrać wolne godziny? 
  • Czy osoby przebywające na urlopach mają również do nich prawo? 
  • Jaka kara wiąże się z nieuwzględnieniem tego w ewidencji czasu pracy?

Na jakiej podstawie udzielany jest dodatkowy dzień wolny? 

Zgodnie z Kodeksem pracy wolne od pracy są niedziele, a także 13 dni dodatkowych, takich jak 1 stycznia – Nowy Rok, 1 maja – Święto Państwowe czy 1 listopada z okazji Święta Wszystkich Świętych. Pełną listę znajdziecie w ustawie o dniach wolnych od pracy

Dni te przysługują wszystkim pracownikom posiadających umowę o pracę. Nie mają do niego prawa osoby pracujące na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy też na samozatrudnieniu. 

Według Kodeksu Pracy każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli pracownik świadczy godziny pracy w ustalonym przedziale czasowym, np. między poniedziałkiem a piątkiem, każde święto odbywające się poza przedziałem jego pracy, należy odliczyć od jego godzin pracy.

Kiedy i jak należy go odebrać? 

Pracodawca ma prawo wyznaczyć dzień odbioru wolnych godzin. W sytuacji, kiedy pracodawca wprowadza dzień wolny zarządzeniem, nie ma konieczności wystawiania wniosku urlopowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pracodawca dał pracownikom dowolność w tej kwestii. W tym wypadku mogą oni samodzielnie wyznaczyć sobie dzień odbioru za święto. 

W aplikacji HRnest istnieją obie możliwości. W pierwszym przypadku Dział kadr może ustawić w Kalendarzu dni wolnych jeden dzień, który pracownicy mogą sobie odebrać.

 Dział kadr może ustawić w Kalendarzu dni wolnych jeden dzień, który pracownicy mogą sobie odebrać.

Pracownik może również złożyć wniosek ‘odbiór za święto’, który składa się tak samo, jak tradycyjny wniosek urlopowy. 

Pracownik może również złożyć wniosek ‘odbiór za święto’

Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach: 

  • niedziela jako dzień ustawowo wolny od pracy z góry wyłączona jest z możliwości oddania go jako dnia wolnego od pracy 
  • wyznaczony dzień nastąpić musi w okresie rozliczeniowym, w którym dane święto przypada

Warunki odbierania dnia wolnego 

Artykuł 151 (10) przewiduje również sytuacje, w których dozwolona jest praca w te dni, m.in. jeśli jest to praca w transporcie i komunikacji, pomoc przy akcjach ratunkowych, przy pracy zmianowej oraz wielu innych. 

Jednak zgodnie z Art. 151 (3) Kodeksu Pracy, jeśli pracownik podjął się pracy w dzień, który ustawowo powinien mieć wolny, należy mu się odebranie godzin wolnych – udzielony również do końca okresu rozliczeniowego.  

Ważne jest również to, że osoby przebywające na urlopach bądź zwolnieniach w tym terminie, nie otrzymują dnia wolnego do odebrania, ponieważ i tak w tym czasie nie świadczyłyby usług na rzecz pracodawcy.  

Jakie są konsekwencje nieodebrania dni wolnych?

Jeśli pracownik nie otrzyma należnych mu wolnych godzin bądź wynagrodzenia za przepracowanie ponadprzeciętnej ilości godzin w wyznaczonym okresie rozliczeniowym, pracodawcę czeka kara finansowa.  

Gdy nastąpi kontrola PIP i znaleziona zostanie niezgodność w ewidencji czasu pracy za ustawowo wolne dni, stwierdzone zostanie wykroczenie w postaci naruszenia podstawowych praw pracowniczych. Wykroczenie te grozi grzywną od 1 000zł aż do 30 000zł.  

Jak widać z obu perspektyw, warto pamiętać o przysługujących pracownikom dniach wolnych. HRnest pozwala na zindywidualizowanie narzędzia i podjęcie decyzji czy w Twoim systemie mają zostać one uwzględnione. Przejrzysty kalendarz i powiadomienia pomogą Ci nie tylko przestrzegać prawa, ale również traktować pracowników z szacunkiem i dbać o odpowiednią, przysługującą im ilość dni wolnych.