Zgodnie z art. 152 Kodeksu Pracy, każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego, z którego nie może zrezygnować. Nalicza się on zależnie od umowy, etatu, a także stażu pracy.
W tym artykule znajdują się szczegóły dot. osób w trakcie okresu próbnego. Dowiesz się w nim: Czym jest umowa na okres próbny? Jak naliczać urlop na okresie próbnym? Czy pracownik na okresie próbnym może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?
Ilość dni urlopowych zależna od stażu pracy
Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wynosi 20 dni dla osób zatrudnionych przez mniej niż 10 lat. Pracownikom z co najmniej 10-letnim stażem pracy przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Łączny staż pracy uwzględnia okresy zatrudnienia w poprzednich miejscach pracy, niezależnie od przerw w zatrudnieniu czy sposobu rozwiązania umowy o pracę. Ustawodawca również wlicza do stażu pracy ukończenie szkoły, co wpływa na długość przysługującego urlopu:
- zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – okres nauki zgodny z programem, maksymalnie 3 lata,
- średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata,
- średnia szkoła zawodowa – okres nauki zgodny z programem, maksymalnie 5 lat,
- średnia szkoła zawodowa dla absolwentów szkół zawodowych – 5 lat,
- szkoła policealna – 6 lat,
- szkoła wyższa – 8 lat.
Te okresy nauki nie sumują się.
Wymiar urlop wypoczynkowego na okresie próbnym a pierwsza praca pracownika – prawo do płatnego urlopu
Zasadniczo pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia każdego nowego roku. Inaczej jest jednak w przypadku osoby podejmującej pracę po raz pierwszy na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Osoby rozpoczynające pracę po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym nabywają prawo do urlopu z końcem każdego miesiąca. Wymiar urlopu w nowym miejscu pracy wynosi 1/12 rocznego urlopu po każdym przepracowanym miesiącu, w zależności od stażu pracy, będącego częścią z 26 lub 20 dni urlopu wypoczynkowego. Nawet jeśli pracownik zmieni pracodawcę w trakcie pierwszego roku pracy, nie wpłynie to na uzyskiwanie prawa do kolejnych dni urlopu z dołu.
Czym jest umowa o pracę na okres próbny? Dni wolne na okresie próbnym a kodeks pracy
Umowa o pracę na okres próbny, która nie może przekraczać 3 miesięcy, służy do oceny kwalifikacji pracownika i jego możliwości zatrudnienia na danym stanowisku. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do czasu pracy.
Jeśli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny po raz pierwszy, urlop wypoczynkowy przysługuje z upływem każdego miesiąca pracy. W przypadku zmiany pracodawcy w tym okresie, pracownik nadal nabywa prawo do kolejnych dni urlopu na bieżąco.
Pracownik zatrudniony na okres próbny ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego na podstawie przepisów prawa pracy, który może wykorzystać zgodnie z przysługującym mu wymiarem urlopu. W przypadku niewykorzystania urlopu, pracownik ma prawo do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego lub złożenia wniosku o jego wykorzystanie. Wniosek urlopowy pracownika powinien wyglądać tak samo jak dla pracownika zatrudnionego w normalnym trybie pracy.
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy na okresie próbnym
Jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego podczas trwania umowy na okres próbny, pracodawca co do zasady musi wypłacić ekwiwalent pieniężny. Wyjątek od tej zasady występuje, gdy pracownik i pracodawca uzgodnią, że urlop zostanie wykorzystany podczas trwania kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po zakończeniu umowy próbnej.
W takim przypadku muszą być spełnione dwa warunki:
- Z pracownikiem musi zostać zawarta nowa umowa o pracę, która rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej.
- Obie strony muszą wyrazić zgodę na wykorzystanie urlopu w naturze w trakcie trwania nowego stosunku pracy, co powinno być udokumentowane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Najczęściej zadawane pytania:
Tak, pracownikowi zatrudnionemu na okresie próbnym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego czasu.
Na podstawie umowy na okres próbny pracownik ma prawo do 1/12 rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego za każdy przepracowany miesiąc (czyli części z 20 lub 26 dni).
Tak, pracownik ma prawo do urlopu na żądanie także na okresie próbnym, jednak liczba dni urlopu na żądanie nie może przekroczyć przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Jeżeli pracownik nie korzystał z urlopu, to zostanie on przeniesiony na dalszy stosunek pracy lub rozliczony, jeśli umowa nie zostanie przedłużona.
Tak, ale na okresie próbnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego czasu.