Close

Urlop jako benefit pracowniczy? Poznaj 10 nowych trendów urlopowych

Owocowe czwartki, karnet na siłownię, pakiet medyczny – to już za mało, żeby skusić nowych pracowników lub zachęcić dotychczasowych do pozostania w firmie. Tego typu oferta benefitów (będąca raczej już standardem) prędzej spotka się z pobłażliwym uśmiechem, niż sprawi, że Twoja firma stanie się atrakcyjnym miejscem na rynku pracy. Szczególnie w popandemicznej rzeczywistości.

Świadczenia pozapłacowe nie są głównym czynnikiem decydującym o wyborze określonej oferty pracy. Mimo to mają one istotny wpływ na budowanie marki pracodawcy na rynku i mogą skutecznie przyciągnąć uwagę kandydatów

Pewnie teraz zastanawiasz się, co takiego można dać pracownikom, żeby wybrali Twoją firmę, a nie konkurencję. Służbowe auto? Szalone imprezy integracyjne? Osobistego concierge’a? A może po prostu dodatkowe dni wolne?

Co na to przepisy? 

Przepisy kodeksu pracy określają jedynie ustawowe minimum gwarantowanego urlopu wypoczynkowego. Nie oznacza to jednak, że jest to maksymalny wymiar. Tak naprawdę to tylko od pracodawcy zależy, jaki i ile urlopu udzieli swoim pracownikom. Poniżej zestawienie najciekawszych naszym zdaniem propozycji urlopowych, które z powodzeniem możesz wdrożyć w Twojej organizacji. 

Sprawdź jak łatwe jest zarządzanie urlopami w systemie HRnest!  

Urlop z okazji urodzin 

Jest to rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności (i które również wprowadziliśmy w tym roku w HRnest). To prosty do wprowadzenia rodzaj dodatkowego urlopu, bo przede wszystkim dotyczy tylko jednego dnia w roku. Dzięki temu nie powoduje on komplikacji, jeżeli chodzi o zastępstwo, czy realizację obowiązków. Jest też sprawiedliwym benefitem, bo dotyczy wszystkich zatrudnionych. Nawet jeśli urodziny danego pracownika wypadają np. w weekend czy inny dzień wolny, to taki urlop nie przepada. Możesz zaproponować pracownikowi odebranie tego dnia w danym miesiącu, czy kwartale, w którym wypadają urodziny. 

Urlop dla rodziny i bliskich 

Dodatkowy dzień wolny na spędzenie czasu z bliskimi bardzo dobrze podkreśli, jak ważne w Twojej firmie są wartości rodzinne. To może być zarówno czas dla pracujących rodziców, którzy chcą uczestniczyć aktywnie w ważnych momentach w życiu dziecka, jak i czas potrzebny na sprawowanie opieki nad bliskim krewnym. Niezależnie od tego, jak pracownicy spędzą ten czas, będą wiedzieli, że jako pracodawca potrafisz oddzielić życie prywatne od zawodowego i szanujesz sferę rodzinną. Pracownicy niewątpliwie docenią to, że starasz się im pomóc w znalezieniu chwil dla najbliższych.  

Urlop na działania charytatywne 

Ten urlop nie jest klasycznym dniem wolnym od pracy. Jednak jest to czas, który pracownik spędza poza biurem, działając w szczytnym celu. Do najpopularniejszych inicjatyw zaliczają się między innymi praca w schronisku dla zwierząt, sprzątanie parków, czy sadzenie drzew. Ostatnie miesiące przyniosły jeszcze jeden rodzaj wolontariatu, związany z sytuacją w Ukrainie. I tak na przykład nasi klienci, jak Red Bull, czy morele.net, oferują swoim pracownikom dodatkowy dzień wolny, który można wykorzystać na działania pomocowe wspierające uchodźców z Ukrainy

Dzięki temu pracownik ma nie tylko poczucie satysfakcji, bo w końcu „czyni dobro”, ale też rozwija różne umiejętności, zdobywa doświadczenie organizacyjne i projektowe, a także uczy się współpracy i integracji. Brzmi jak opis świetnego pracownika, prawda? 

Dzień wolny na badania profilaktyczne 

Częste lub długotrwałe zwolnienia lekarskie to zmora niejednego pracodawcy. W większości firm pakiety medyczne to standard. A gdyby tak umożliwić pracownikowi zrobienie badań profilaktycznych w ramach dodatkowego dnia wolnego? Na spokojnie, bez nerwów, z poczuciem, że jego zdrowie jest równie ważne dla jego pracodawcy, co dla niego? Nie wspominając już o tym, jak ważne jest wczesne wykrycie bądź wykluczenie potencjalnych chorób. 

4 dodatkowe dni w roku, po jednym na kwartał 

To pomysł Monday Group – jednego z naszych klientów. Są to dodatkowe 4 dni, których termin wyznacza odgórnie pracodawca dla wszystkich pracowników agencji. Najczęściej (choć nie zawsze) są to dni w okolicy długich weekendów, kiedy i tak większość pracowników oraz klientów bierze urlopy. Więc jeśli wiesz, że w Twojej branży są takie spokojniejsze okresy, to może warto spędzić ten czas relaksując się? Biznes na tym nie ucierpi, a pracownicy na pewno wrócą do pracy wypoczęci i dodatkowo zmotywowani. 

Urlop dla siebie 

Nie oszukujmy się, każdy z nas miał taki dzień, kiedy najchętniej nie wyszedłby spod koca albo rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, którym czasem „wyczerpują się bateryjki”. Przy obecnym tempie życia i wydarzeniach wokół warto pomyśleć o pracownikach i pozwolić im poprawić swój dobrostan. Ważne, żeby zrobić to w sposób zaplanowany, tak by nie dezorganizować pracy firmy. A gdyby jeszcze taki wniosek można było złożyć online

Sabattical leave 

Czasami dwa tygodnie urlopu to za mało, żeby móc się zregenerować. Szczególnie jeśli na co dzień trzeba się zmagać z dużym stresem i odpowiedzialnością. Jeśli Twoi pracownicy wykonują pracę szczególnie ważną dla firmy, a ich odejście w perspektywie czasu okazałoby się niezwykle kosztowne – pomyśl nad wprowadzeniem urlopu sabatowego.  

Jest to nawet roczna przerwa od pracy, która pomoże mu odnowić siły i odzyskać motywację do dalszej pracy. To może być też czas na zwiększenie kompetencji czy skupienie się na realizacji innych projektów. To także dobry czas na dalekie podróże, realizację swoich pasji, czy po prostu czas na rozwój osobisty. Ponadto, taki urlop, poza tym, że pozwala się zregenerować, czy pobudzić kreatywność, buduje poczucie przynależności i lojalności wobec organizacji. 

Nielimitowany urlop 

Jeśli liczą się dla Ciebie wyniki, a nie wypracowane godziny – a do tego wiesz, że masz do czynienia z odpowiedzialnym zespołem, który potrafi skutecznie zarządzać swoim czasem pracy – warto pomyśleć o wprowadzeniu nielimitowanego urlopu. Założenie jest takie, że pracownik może wziąć tyle dni wolnych, ile potrzebuje. Jest jednak podstawowy warunek – musi wykonać swoje zadania, a reszta zespołu powinna wyrazić na to zgodę. Efekt? W przypadku kryzysowej sytuacji jest większe prawdopodobieństwo, że pracownik zostanie dłużej w pracy, żeby wesprzeć firmę, która okazała mu zaufanie i dała mu tyle swobody. 

W Polsce nie jest to popularne rozwiązanie. Jednak znalazło się kilka odważnych firm, które zdecydowały się taki krok, jak na przykład nasz klient SYGYZY Warsaw.

Urlop menstruacyjny 

Najczęściej takie rozwiązanie wprowadzają firmy zarządzane przez kobiety bądź gdzie kobiety stanowią większość zatrudnionych. Z przeprowadzonych badań wynika, że co miesiąc około 80 proc. kobiet doświadcza bólu miesiączkowego. U części z nich jest on na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. British Medical Journal wyliczył, że takich mniej produktywnych dni może być nawet 23 w roku. Aż 9 dni jest pod tym względem całkowicie spisanych na straty! Ostatnio, na dodanie takiego typu urlopu w naszym systemie zdecydowała się Your KAYA.

W Your KAYA jest to jeden dodatkowy dzień w miesiącu na odpoczynek.

Urlop „kocierzyński” 

Powszechnie znany jest pozytywny wpływ zwierząt domowych na człowieka. Są świetnymi towarzyszami, poprawiają nastrój, zmniejszają stres, zachęcają do aktywności. Nie bez powodu w trakcie pandemii, kiedy większość pracowników utknęła w domach, wzrosło zainteresowanie adopcją czworonogów. Część firm, z myślą o poprawie samopoczucia swoich pracowników, postanowiła promować takie zachowania, oferując dodatkowe wolne na czas adaptacji nowego domownika.  

W Polsce na taki benefit, zwany urlopem psacierzyńskim, zdecydowała się firma Bolt. 

Ale urlop „psacierzyński” to też może być urlop opiekuńczy na zwierzaka. Tak jak rodzicom przysługuje urlop z tytułu opieki nad dzieckiem, tak zwierzolubom niektóre firmy oferują analogiczne wolne na opiekę nad swoim pupilem. 

Kilka dodatkowych propozycji 

Z rozmów z naszymi klientami wiemy, że oferują oni swoim pracownikom jeszcze inne rodzaje dodatkowych urlopów, jak dzień wolny z okazji rocznicy pracy, dzień na rozwój (który pracownik może poświęcić na szkolenie czy edukację), czy też dzień na przeprowadzkę. Tak naprawdę ogranicza cię tylko Twoja wyobraźnia!  

O czym należy pamiętać? 

Na koniec kilka wskazówek, jak skutecznie wprowadzić benefit w postaci dodatkowych dni urlopowych: 

 1. Sprawdź, jak bardzo pracownicy są obłożeni pracą
  • Porozmawiaj z pracownikami działu HR, czy otrzymują sygnały o przepracowaniu pracowników.
  • Porozmawiaj z kierownikami działów na temat potencjalnych zaległości, które mogą się pojawić po wprowadzeniu dodatkowych dni wolnych.  
  • Pomyśl o automatyzacji niektórych procesów, które pozwoliłyby zmniejszyć czas, jaki pracownicy poświęcają na pewne czynności. Może warto zacząć od wprowadzenia elektronicznych wniosków urlopowych
 2. Poznaj pracowników i ich potrzeby
  • Przyjrzyj się kulturze organizacyjnej swojej firmy i jakie wartości jej przysługują. 
  • Dowiedz się, jakie formy czasu wolnego są szczególnie ważne dla pracowników i dopasuj proponowane rozwiązania do ich oczekiwań. Możesz na przykład przygotować ankietę, którą udostępnisz pracownikom. 
 3. Stwórz jasne zasady
  • Ustal zasady i kryteria korzystania z dodatkowych dni wolnych. Przejrzystość i wzajemne zaufanie to podstawa. 
  • Pamiętaj, aby kierować się zasadą niedyskryminacji. Upewnij się, że wszyscy pracownicy będą mogli z owych benefitów skorzystać. Weryfikację umożliwi ci przejrzysty planner urlopowy
 4. Policz wszystko
  • Przelicz koszty i wydatki związane z wprowadzeniem nowego benefitu w Twojej organizacji. Pamiętaj jednocześnie, co możesz zyskać – wypoczętych i zmotywowanych pracowników, którzy niewątpliwie docenią Twoją troskę o ich samopoczucie i siły witalne. 
  • Upewnij się, że wykorzystanie dodatkowych dni wolnych przez pracowników nie narazi ciągłości procesów biznesowych

Na czym zależy pracownikom?

Gdybyś teraz zapytał_a swoich pracowników, na jakim świadczeniu pozapłacowym najbardziej im zależy, zdecydowana większość wymieniłaby CZAS. Pandemia sprawiła, że potrzeby pracowników zmieniły się diametralnie i priorytetem stało się zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Szczególnie widać to po przywiązaniu pracowników do pracy zdalnej, czy choćby hybrydowej. Ale czym jest właściwie ta równowaga? Jest to właśnie czas dla siebie, dla swoich pasji, dla rodziny, na rozwój, czy po prostu dodatkowy czas wolny, który mogą spędzić poza pracą.   

Dlaczego jest to również ważne dla Twojej firmy? Zapewniając swoim pracownikom dodatkowe wolne, dajesz im szansę na regenerację, co niewątpliwie przełoży się na ich wydajność po powrocie do pracy. Częstsze, czy też dłuższe przerwy sprawią, że obowiązki zawodowe staną się mniej nużące, dzięki czemu spadnie prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego. A świadomość tego, że jako pracodawca troszczysz się o ich samopoczucie, spowoduje, że nie będą chcieli opuścić ani Ciebie, ani Twojej firmy. Jest to również sygnał dla Twoich potencjalnych pracowników, którzy w zalewie podobnych ofert pracy na pewno zwrócą uwagę na taką, która okazuje wsparcie w różnych aspektach życia prywatnego. 

Niezależnie na jaki rodzaj dodatkowego urlopu się zdecydujesz, bez problemu dodasz go do puli urlopów w systemie HRnest, wystarczy, że skontaktujesz się z naszym zespołem. 

Autor: Kamila Gzylewska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.