Close

Usprawnienia #53 – nowe stawki kilometrówki od 17 stycznia 2023.

Od wtorku, 17 stycznia wchodzą zmiany w stawkach zwrotu kosztów za użytkowanie prywatnego samochodu do celów służbowych. Jakie zmiany zaszły w kwotach stawek i jak wpłynie to na rozliczanie delegacji w HRnest?

Stawki kilometrówki od 2023

Po 15 latach, Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o zwiększeniu stawek za kilometrówki. Od 17 stycznia 2023 roku tak prezentują się stawki wyliczania kosztów podróży pojazdem prywatnym:

Rodzaj pojazduPoprzednia stawkaStawka od 17.01.2023Zmiana procentowa
Auto osobowe o silniku pojemności do 900 cm30,5214 zł0,89 zł70,69% ↗
Auto osobowe o silniku pojemności powyżej 900 cm30,8358 zł1,15 zł38,55% ↗
Motocykl0,23020,69 zł199,97% ↗
Motorower0,13820,42 zł223,08% ↗

Na szczęście nie musisz przejmować się, że wraz ze zmianami rozliczanie delegacji w HRnest stanie się trudniejsze – do systemu właśnie trafiła aktualizacja, dzięki której nowe stawki naliczą się automatycznie. Jak dokładnie wygląda rozliczanie delegacji w HRnest po zmianach?

Zanim zaczniesz

Przed przystąpieniem do pracy nad rozliczeniem delegacji, sprawdź czy HRnest automatycznie zaktualizowało kwoty kilometrówki.

Możesz to zrobić, wybierając z bocznego menu zakładkę Konfiguracja, a następnie przechodząc do zakładki Stawki kilometrowe na kafelku Delegacje:

Sprawdź, czy w systemie widnieją zaktualizowane stawki kilometrowe. Jeżeli nie, dokonaj ich ręcznej aktualizacji, klikając niebieski przycisk Edytuj:

Jak naliczane są kilometrówki w HRnest?

Kluczową datą, na podstawie której określana jest stawka kilometrowa, jest data rozpoczęcia podróży służbowej. Jeśli pracownik przebywał w podróży, np. między 16 a 18 stycznia (czyli w okresie przejścia ze starych stawek na nowe), sprawdź, czy kwota obliczona przez system zgadza się z faktyczną kwotą kilometrówki.

W przypadku podróży służbowych, które odbyły się od dnia 17 stycznia – w rozliczeniu naliczy się nowa stawka.

W przypadku delegacji, które odbyły się przed 17 stycznia, HRnest powinien naliczyć poprzednie stawki. Gdyby jednak tak się nie stało, należy je edytować w sposób pokazany w poprzednich akapitach.

Chcemy być pewni, że HRnest pomaga Ci w codziennych obowiązkach związanych z HR. Dlatego staraliśmy się wprowadzić nowe stawki kilometrówki jak najszybciej.

Zaloguj się do swojego konta w HRnest i sprawdź, jak łatwo możesz rozliczać wyjazdy służbowe – nowe stawki kilometrówki naliczą się automatycznie!