Close
Szukaj
Close this search box.

Własne przedsiębiorstwo a ekologia – jak dbać o środowisko pracy w sposób proekologiczny

ekologia w firmie

W dzisiejszych czasach zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Pojęcia takie jak mikroplastik, ślad węglowy czy globalne ocieplenie nie są już obcymi dla większości hasłami w podręcznikach. Coraz więcej ludzi, przedsiębiorstw, krajów i organizacji stara się poruszać tematy związane ze środowiskiem i jego ochroną.

Dlatego jako przedsiębiorca warto dbać o ekologię. Warto wdrażać działania proekologiczne poprzez zmianę kultury, postaw i zachowań panujących w przedsiębiorstwie. Coraz więcej przedsiębiorstw dba o losy planety przyjmując CSR w firmie. Działania te są pierwszymi małymi krokami, które można podjąć, aby być bardziej przyjaznym środowisku.

Nowoczesna technologia pomaga minimalizować zużycie energii i wody, ograniczać emisję zanieczyszczeń oraz tworzyć produkty o większej trwałości i wyższej jakości. Czasami za pomocą niewielkiego dofinansowania można uzyskać ogromne wyniku w zmniejszeniu wpływu na środowisko. 

Jak prowadzić biznes w proekologiczny sposób?

Przeczytaj artykuł i sprawdź czy wykorzystujesz odpowiednie metody w swojej firmie.

 • Społeczne odpowiedzialność biznesu – czym są działania CSR?
 • Audyt ekologiczny – świadome eko zarządzanie
 • Ekologia w firmie – jak uświadamiać pracowników o wdrażaniu zmian?
 • Jak przedsiębiorstwo może dbać o środowisko naturalne?
 • Segregacja odpadów to nie wszystko – stwórz ekologiczne biuro
 • Technologiczne rozwiązania w zgodzie z naturą
 • Jak prowadzić działania eko w firmie, aby nie tylko oszczędzać, ale nawet zyskać?
 • Proekologiczne zarządzanie firmą to długofalowe korzyści 

Społeczna odpowiedzialność biznesu – czym są działania CSR?

CSR, czyli Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, to strategia zarządzania przedsiębiorstwem, w której uwzględnia się dobrowolnie sposób działania uwzględniając interesy społeczne, relacje z interesariuszami, a także aspekty środowiskowe. Dzięki temu podejściu wprowadza się zrównoważony rozwój do firmy. Przedsiębiorstwo, które się rozwija, skaluje oraz czerpie zyski nie jest ślepe na negatywy wpływ swoich działań.

Dbanie o społeczną odpowiedzialność biznesu oznacza wprowadzanie w firmie postaw oraz zachowań, które wprowadzają zrównoważony rozwój społeczny, ekonomiczny czy ekologiczny. Działania te mogą różnić się w zależności od kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa, należą do nich m.in:

 • społecznie odpowiedzialne inwestycje
 • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń
 • osobne pojemniki do segregacji śmieci
 • uzyskanie EU ecolabel – produkty i usługi przyjazne dla środowiska
 • etyczne programy pracownicze
 • kampanie społeczne
 • działania na rzecz społeczności lokalnej

Mamy już ogólny obraz wyzwań, z którymi będziemy się teraz mierzyć. Przejdźmy teraz do praktycznych kroków wprowadzania zasad ekologii w biznesie.

Audyt ekologiczny – świadome eko zarządzenie 

Rozpoczęcie wprowadzania zmian w firmie zawsze powinno opierać się nie tylko na chęciach i dobrych założeniach, ale również na danych. W kwestii ochrony środowiska warto ocenić działania swojej firmy pod kątem przestrzegania przepisów prawa dotyczących wytyczonych norm. 

Idealnym narzędziem do oceny jest audyt ekologiczny, który sprawdza, czy dana działalność jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi normami w zakresie ochrony środowiska. Jeśli nie, definiuje braki i określa sposoby ich poprawy. 

Audyt powinien skończyć się szczegółowym i rzetelnym raportem na podstawie którego jesteśmy w stanie podjąć decyzje, które aspekty naszych działań wymagają zmiany, kiedy i jakim kosztem możemy je wprowadzić oraz jakie wyniki zakładamy na najbliższe okresy. 

Wprowadzenie zmian na skalę firmy często wiąże się z nakładami czasu i środków. Aby te wysiłki nie poszły na marne, ważne jest, aby pracownicy przestrzegali nowych norm. Jak podnieść świadomość pracowników? Zacznijmy od uświadamiania ich o problemach oraz nadchodzących zmianach oraz wpłyńmy na ich postawy. 

Ekologia w firmie – jak uświadamiać pracowników o wdrażaniu zmian?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zwiększyć ekologiczną świadomość pracowników. Jednym z nich oraz najbardziej popularnym jest wieszanie infografik w miejscu pracy. Możesz przygotować je sam, aczkolwiek na stronie rządowej, ministerstwa środowiska czy fundacji proekologicznych znajdziesz gotowe treści do pobrania, które są bardzo czytelne.

Plakat recykling odpadów

Możesz również wykorzystać inne dostępne tam materiały, jak artykuły czy wideo stworzone tak, aby w przeciągu paru minut przekazać główne założenia w przyjemny dla czytelnika sposób. (Znajdziesz tam również materiały dla przedsiębiorców, dzięki czemu możesz sam z nim skorzystać, aby poznać swoje obowiązki i obowiązujące Cię prawa).

Kolejnym sposobem jest także przeprowadzenie szkoleń oraz zajęć edukacyjnych na temat ekologii i sposoby ochrony środowiska. Warto zaprosić ekspertów, którzy mają doświadczenie i przedstawią treści w angażujący sposób. Dobierz jednak metodę – prezentację, warsztaty czy webinaria tak, aby pasowały do kultury Twojej firmy. 

Zachęcanie pracowników do bezpośrednich działań proekologicznych może być wspólnym wysiłkiem w trosce o przyszłość planety. Możesz zaangażować ich w organizację zbiórek, wspólne sadzenie drzew lub promowanie ekologicznych działań. Integracja z korzyścią dla firmy, ale także planety, wypromowana jako część kultury Waszej organizacji może także wyróżnić Was wśród konkurencji. 

Warto również wprowadzić konkursy bądź nagrody za podejmowanie działań proekologicznych, np. dojazd do miejsca pracy na rowerze! Pamiętaj, że wpłynie to na zdrowie Twojego pracownika jak i pozytywny wizerunek Twojej firmy. Nie wierzysz, że to się opłaca? Poczytaj o firmach, które wprowadziły już takie rozwiązanie!

Ważne jest również, aby samemu działać zgodnie z nowymi wartościami. Pracownicy często obserwują działania osób na wyższych szczeblach i częściej przyjmują postawę konformistyczną wobec kultury firmy, gdy widzą, że ci pracownicy również przestrzegają nowych zasad. 

Jak to mówi polskie przysłowie Daj przykład, nie wykład

Jak przedsiębiorstwo może dbać o środowisko naturalne?

Gdy my i nasi pracownicy zdobędą świadomość, nadszedł czas, aby przejść do praktycznych rozwiązań. Przede wszystkim warto pamiętać, że każde działanie na rzecz środowiska jest ważne. Niektóre z nich wymagają ogromnych środków oraz zaangażowania, a niektóre z nich są prostym i niskobudżetowym rozwiązaniem, które już od pierwszego dnia wprowadzi różnicę. 

Poza działaniami, które są mocno widoczne „z zewnątrz” firmy, jak korzystanie z biodegradowalnych opakowań produktów czy zmniejszenie emisji szkodliwych substancji przy jego transporcie; w obszarze marketingu i sprzedaży skupianie się na promocji usług o mniejszym wpływie na środowisko oraz na edukacji klientów na temat zrównoważonego rozwoju, warto pamiętać o działaniach wewnątrzfirmowych. 

Już w pomieszczeniach socjalnych warto promować postawy proekologiczne wśród pracowników. Zachęcać do właściwej segregacji i utylizacji śmieci, do korzystania z ekologicznych środków czystości, wstawienia dystrybutora na wodę oraz zrezygnowania z pojedynczych plastikowych butelek, w których nawet nie ściągnięcie nakrętki może przynieść nieekologiczne skutki. Warto również zadbać o porcelanowe lub szklane pudełka czy naczynia na pokarm, a także o zmywarkę, która zaoszczędzi wodę do ich umycia. 

Segregacja odpadów to nie wszystko – stwórz ekologiczne biuro

Ekologiczne biuro to miejsce, w którym firma działa z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jednym z kluczowych aspektów ekologicznego biura jest segregacja odpadów. Umożliwia ona ich skuteczny recykling, czyli przetwarzanie materiałów w celu odzyskania surowców wtórnych. Dzięki temu ograniczamy ilość śmieci, które trafiają na składowiska, co przekłada się na ochronę zasobów naturalnych i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Klienci i konsumenci coraz bardziej doceniają działania firm, które dbają o środowisko naturalne. Takie odpady jak plastik czy makulatura często zyskują dzięki temu nowe życie. Jest ona również korzystna ekonomicznie. Każda firma może odzyskiwać i ponownie wykorzystywać różne surowce, co przekłada się na zmniejszenie kosztów zakupu nowych materiałów.

Jeśli w tym momencie poczułeś, że zapala Ci się żarówka nad głową, to pamiętaj aby ona również była energooszczędna! W swojej firmie możesz wprowadzić lampy LED oraz czujniki ruchu, które zminimalizują ilość wykorzystywania energii. Automatyczna regulacja oświetlenia i temperatury w pomieszczeniach nie tylko wpływa pozytywnie na środowisko, ale także przyczynia się do oszczędności kosztów. Nowoczesna technologia jest częstym rozwiązaniem ekologicznych problemów. 

Poza pozytywnym wpływem na środowisko, przedsiębiorstwa które wykorzystują technologie odnawialne, często cieszą się większym uznaniem klientów i są postrzegane jako bardziej ekologiczne i zrównoważone. Firmy e-commerce wykorzystują to również przy sprzedaży produktów, korzystając np. z ekologicznych opakowań – pudełka z materiałów z recyklingu wykorzystywane są już w tak dużych firmach jak Empik czy Adidas. Wykorzystywanie nowych technologii oraz biodegradowalnych zasobów może przynieść Twojej firmie korzyści zarówno finansowe, jak i reputacyjne.

Technologiczne rozwiązania w zgodzie z naturą

Poza dużymi rozwiązaniami, jak skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, warto wykorzystywać nowoczesną technologią w codziennych zadaniach. Wiele branż korzysta z nowoczesnych rozwiązań wciąż prowadząc działania HR w tradycyjny, papierowy sposób, co również nie jest przyjazne dla środowiska.

Firmowe bycie eko wiąże się także ze zmniejszeniem ilości papieru, a to w kwestiach pracowniczych wydaje się trudne. Wiele firm posiada teraz także pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki zdalnie, co wiąże się z niepotrzebnymi kosztami oraz emisjami CO2 w trakcie transportu dokumentów. Dlatego polecamy korzystanie z narzędzi, które pomagają ograniczyć drukowanie dokumentów i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność jest kwestią codziennych nawyków. Wprowadzanie ich często wiąże się z nieprzyjemnie odbieranymi zmianami. Dlatego stworzyliśmy rozwiązanie, które jest niezwykle intuicyjne i przyjemne w korzystaniu. HRnest to system HR, w którym możesz składać, zarządzać oraz archiwizować wnioski urlopowe, zarejestrować czas pracy oraz stworzyć grafiki dla wszystkich pracowników za pomocą paru kliknięć. Zbierzesz pełną, aktualną dokumentację związaną z delegacjami oraz ustawisz przypomnienia dotyczące niezbędnych certyfikatów BHP, szkoleń czy badań lekarskich. Pozbędziesz się także opasłych segregatorów, ponieważ wszystkie wydruki jak i gotowe raporty znajdziesz w aplikacji. 

HRnest to nowoczesne rozwiązanie dla firm, za którym stoi zgrana ekipa pracowników, którzy na co dzień tworzą narzędzie, dzięki któremu mają wpływ na środowisko. Za niewielką cenę Ty również możesz przyczynić się do wzmocnienia zachowań proekologicznych oraz dołączyć do świadomych przedsiębiorców. HRnest może być Twoim pierwszym krokiem, by być bardziej efektywną i ekologiczną firmą.

Jak prowadzić działania eko w firmie, aby nie tylko oszczędzać, ale nawet zyskać?

Warto pamiętać, że bycie proekologicznym jest teraz coraz częściej czynnikiem, który wpływa na wybór konsumenta, ale także jest długofalową inwestycją. Poza wewnętrznymi kosztami, które zminimalizujesz korzystając z wcześniej wymienionych metod, możesz także zainstalować filtry do wody, kupować sprzęt lepszej jakości, który finalnie poprzez dłuższe funkcjonowanie zwróci swoje koszty, korzystać z aplikacji nie tylko do dokumentów, ale również np. rozmów online, dzięki czemu oszczędzisz na przejazdach służbowych, ale także przyczynisz się do zmniejszenia CO2.

Zrównoważony rozwój oraz dbanie o planetę często jest tematem odsuwanym na drugi plan przy skalowaniu firmy. Jest to jednak aspekt, który w długoterminowych założeniach przynosi zyski. Wymaga wstępnie inwestycji – czasu oraz pieniędzy, jednak dobrze zaopiekowany zwraca się po parokroć. 

Proekologiczne zarządzanie firmą to długofalowe korzyści

Wprowadzeniezasad zrównoważonego rozwoju w firmie jest kluczowe dla osiągnięcia trwałego sukcesu i społecznego zaangażowania. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnej oceny działań firmy pod kątem ich wpływu na środowisko i społeczeństwo. Następnie należy opracować strategię, która będzie uwzględniać aspekty ekologiczne na każdym etapie działalności firmy, może to być m.in zmiana oświetlenia, zaimplementowanie zmywarki czy przejście na system HRnest. 😉 

Należy pamiętać, że to codzienne decyzje wpływają na los naszej planety, a poza własnymi zyskami, jak zmniejszenie rachunków za prąd czy lepszymi PR, przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów czy mniejszego zatruwania powietrza. Świadomość znaczenia naszych naszych działań jest pierwszym krokiem, który może zainspirować nie tylko inne osoby, ale również firmy, które mają ogromny wpływ na ekologię. 

Pamiętaj, wdrażając zasady zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach swojej firmy, dążysz do osiągnięcia zrównoważonej przewagi konkurencyjnej, zwiększenia zaufania klientów oraz poprawy wizerunku firmy.