Close

Usprawnienia #32 – nowości w API, Urlopach i Czasie pracy

Styczeń przyniósł kolejne zmiany pozwalające na jeszcze lepsze dostosowanie systemu HRnest do potrzeb Twojej firmy.

Jedną z pierwszych zmian jakie wprowadziliśmy w tym miesiącu było dodanie nowych metod w HRnest API – możliwość pobrania dni wolnych od pracy dla wybranego zakresu dat, a także danych o Umowach, Badaniach lekarskich i Szkoleniach BHP (Kartoteka). Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie głównej w sekcji API.

HRnest API - możliwość pobrania dni wolnych od pracy dla wybranego zakresu dat.
HRnest API - możliwość pobrania z Kartoteki danych dotyczących Umów, Badań lekarskich i Szkoleń BHP.

Kolejne zmiany dotyczą modułu urlopowego, w którym m.in. pojawiła się nowa opcja we wnioskach urlopowych wystawianych z poziomu konta Działu kadr, polegająca na możliwości wysyłania do Pracowników powiadomień informujących o utworzonych wnioskach.

Następna zmiana również powiązana jest z wnioskami urlopowymi – to pojawiające się przypomnienie o zaległym urlopie i konieczności wykorzystania go w określonym terminie. Informacja ta widoczna jest na koncie Pracowniczym, Kierowniczym jak i Działu kadr.

Możliwość wysłania powiadomienia do pracownika o wystawionym wniosku urlopowym oraz pojawiający się komunikat przypominający o zaległym urlopie, który należy wykorzystać.

Wprowadziliśmy możliwość dodania komentarza do dnia wolnego w kalendarzu dni wolnych od pracy. Aby dodać komentarz należy ustawić wybrany dzień ‘dniem wolnym’, a następnie wybrać opcję ‘Dodaj komentarz’ – wprowadzona adnotacja widoczna będzie zarówno w kalendarzu jak i raporcie Ewidencja Czasu pracy (moduł Czas pracy).

Możliwość dodania komentarza w kalendarzu dni wolnych od pracy.
Komentarz dodany w kalendarzu dni wolnych widoczny w raporcie Ewidencja czasu pracy.

Ostanie usprawnienie dotyczy dodania nowego filtru ‘Rodzaj umowy’ w raporcie Niezarejestrowany czas pracy w module Czas pracy.

Nowy filtr "Rodzaj umowy" w raporcie Niezarejestrowany czas pracy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.