Close
Szukaj
Close this search box.

Żegnaj Excel: Jak technologia może usprawnić rejestrację czasu pracy

Efektywna rejestracja czasu pracy

Żegnaj Excel: Jak technologia może usprawnić rejestrację czasu pracy

Rejestracja czasu pracy — to temat, który może przyprawić o ból głowy niejednego menedżera czy specjalistę ds. HR. Jak efektywnie prowadzić ewidencję, mając pod swoją pieczą kilkunastu, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset pracowników? Czy istnieją nowoczesne metody rejestracji czasu pracy? Odpowiedź jest prosta: tak, a za wszystkim stoi technologia.

Dlaczego rejestracja czasu pracy jest tak ważna?

Ewidencja czasu pracy jest nie tylko wymogiem prawnym — to podstawowe narzędzie zarządzania. Bez niej trudno ocenić efektywność pracy, zaplanować urlopy, czy monitorować nadgodziny. Niemniej jednak, mimo jej kluczowej roli, wiele firm nadal korzysta z przestarzałych metod „ręcznej” ewidencji, takich jak arkusze Excela czy papierowe formularze.

Takie rozwiązania mogą być na początku wygodne, szczególnie dla małych firm. Z czasem, kiedy zespół rośnie, ręczna rejestracja czasu pracy staje się coraz bardziej skomplikowana oraz czasochłonna. Arkusze się przepełniają, są trudne do przeglądania, a co najważniejsze — podatne na błędy.

Co grozi za brak ewidencji czasu pracy?

Brak prawidłowej ewidencji czasu pracy może prowadzić do wielu problemów. Zgodnie z polskim prawem pracy, pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy. To z kolei oznacza, że w przypadku kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, mogą zostać nałożone kary grzywny.

Niestety, konsekwencje nie kończą się tylko na karach finansowych. Jeśli firma nie prowadzi prawidłowej ewidencji, może to prowadzić do napięć w zespole, niesprawiedliwego traktowania pracowników czy wreszcie — do problemów związanych z nadgodzinami. To wszystko składa się na obraz firmy jako pracodawcy, dlatego tak ważne jest odpowiednie prowadzenie ewidencji czasu pracy.

Czy lista obecności jest ewidencją czasu pracy?

Lista obecności nie jest pełną ewidencją czasu pracy. Chociaż może dostarczyć pewnych informacji o obecności pracowników, nie obejmuje ona takich szczegółów jak liczba przepracowanych godzin, przerwy czy nadgodziny. Pełna ewidencja czasu pracy powinna zawierać wszystkie te informacje.

Dlaczego tradycyjna lista papierowa nie jest wystarczająca?

Choć tradycyjne listy papierowe były niegdyś standardem w ewidencji czasu pracy, obecnie są one postrzegane jako nieefektywne i podatne na błędy. Papierowe ewidencje nie oferują automatyzacji, co oznacza, że proces rejestracji, kontrolowania i analizowania danych wymaga znacznej ilości pracy manualnej. Dodatkowo są one podatne na błędy ludzkie, utratę danych oraz manipulacje. Ostatnim, ale nie mniej ważnym powodem, dla którego tradycyjne listy papierowe są niewystarczające i nieefektywne jest tryb pracy zdalnej.

Jakie możliwości daje System rejestracji czasu pracy?

System rejestracji czasu pracy taki jak HRnest, oferuje szeroki zakres funkcji, które mają na celu usprawnienie i uproszczenie procesów związanych z ewidencją i kontrolą czasu pracy. Oto niektóre z nich:

 1. Ewidencja czasu pracy: Pracownicy mogą rejestrować swój czas pracy bezpośrednio w systemie, zarówno dla pracy zdalnej, jak i stacjonarnej. Przy pomocy 5 różnych metod.
 2. Weryfikacja czasu pracy: Kierownicy i menedżerowie HR mogą szybko i łatwo sprawdzić i zatwierdzić zarejestrowany czas pracy swoich podwładnych.
 3. Tworzenie grafików pracy: Proste w obsłudze tworzenie, edytowanie i przeglądanie grafików pracy dla każdego pracownika.
 4. Połączenie z modułem urlopowym: Zarządzanie urlopami i innymi nieobecnościami, takimi jak zwolnienia lekarskie czy dni wolne.
 5. Automatyczne obliczanie nadgodzin: System automatycznie oblicza nadgodziny, co ułatwia rozliczanie pracowników i zgodność wynagrodzeń.
 6. Raporty i analizy: Pozwala również na sprawne tworzenie szczegółowych raportów dotyczących czasu pracy, które pomogą w monitorowaniu czasu pracy oraz w analizie wydajności.
 7. Integracja z innymi systemami: HRnest umożliwia integrację z innymi programami używanymi w firmie, dane możne wyeksportować do programów kadrowo-płacowych czy ERP.
 8. Dostęp przez komputer i smartfona: Pracownicy i menedżerowie mają dostęp do systemu przez przeglądarkę internetową.
 9. Rozbudowane możliwości konfiguracji: System HRnest pozwala na dostosowanie wielu ustawień do specyfiki firmy i indywidualnych potrzeb danego działu.

Wszystkie te funkcje pomagają w efektywnym monitorowaniu czasu pracy, co przekłada się na większą produktywność i lepsze koordynowanie zasobów ludzkich, a także umożliwiają generowanie danych potrzebnych do analizy efektywności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjach systemu rejestracji czasu pracy HRnest – zarejestruj się już dziś!

Studium przypadku:  Przejrzysta ewidencja czasu pracy w Syderal

Syderal to firma z branży aeronautycznej, która zdecydowała się na implementację systemu RCP — HRnest, aby usprawnić proces rejestracji czasu pracy. Dotychczas korzystali z narzędzia Excel, które było uciążliwe zarówno dla osoby zajmującej się HR, jak i dla pracowników. Przyszedł czas na zmianę i wybór padł na HRnest, który znacznie usprawnił nie tylko rejestrację, ale także planowanie i raportowanie czasu pracy. Zgromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu, możliwość szybkiego sprawdzenia salda godzin oraz automatyzacja procesów HR to tylko niektóre z korzyści, które Syderal zyskał dzięki implementacji systemu. Ta historia pokazuje, jak wielką transformację może przynieść wdrożenie odpowiedniego systemu RCP. Przeczytaj więcej o doświadczeniach Syderal z HRnest.

Wdrożenie systemu RCP w firmie – od wyboru do implementacji

Wybór systemu rejestracji czasu pracy jest tylko pierwszym krokiem w procesie wprowadzenia nowoczesnego systemu zarządzania czasem pracy w firmie. Następnym jest implementacja, a potem szkolenie pracowników. HRnest oferuje wsparcie na każdym z tych etapów.

Na etapie wdrożenia, zespół HRnest służy pomocą w konfiguracji systemu, dostosowując go do specyfiki i potrzeb danej firmy. Dzięki elastycznym ustawieniom HRnest może być dostosowany do różnych modeli pracy, zarówno dla firm, które pracują zdalnie, jak i dla tych, które preferują pracę stacjonarną.

Kiedy system jest już gotowy do działania, kluczowe jest szkolenie pracowników. HRnest oferuje materiały szkoleniowe, dzięki którym pracownicy mogą szybko nauczyć się obsługi systemu. Dodatkowo, intuicyjny interfejs sprawia, że korzystanie z systemu jest proste i przyjemne, nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z technologią.

Jak rejestrować czas pracy zdalnej?

Praca zdalna stała się normą dla wielu firm. I choć ma wiele zalet, może również stanowić wyzwanie dla prowadzenia ewidencji czasu pracy. Jak bowiem zarejestrować czas pracy, kiedy pracownik nie jest fizycznie obecny w biurze?

Odpowiedzią na to pytanie są systemy do ewidencji czasu pracy, które umożliwiają rejestrację czasu pracy niezależnie od miejsca, w którym pracownik wykonuje swoje zadania. W kilka kliknięć z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia pracownik może zalogować się w celu rejestracji godzin. 

HRnest wprowadził najnowsze funkcjonalności, które wynikają z wprowadzonych w 2023 roku przepisów prawa, związane z pracą zdalną:

 • wskazywanie miejsca świadczenia pracy przy rejestracji czasu pracy,
 • oświadczenie dot. warunków lokalowych do pracy zdalnej,
 • wniosek o pracę zdalną okazjonalną, 
 • wniosek o pracę zdalną ze względu na szczególne okoliczności.

Przyszłość rejestracji czasu pracy

Automatyzacja i technologia będą nadal odgrywać kluczową rolę w przyszłości rejestracji czasu pracy. W dobie coraz bardziej złożonych modeli pracy, takich jak praca zdalna, hybrydowa czy elastyczna, tradycyjne metody ewidencji czasu pracy stają się niewystarczające. Systemy takie jak HRnest, które oferują zaawansowane możliwości w zakresie zarządzania czasem pracy, będą nadal zyskiwać na popularności.

Innowacje technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja i machine learning, mogą przynieść jeszcze większe zmiany. Na przykład, w przyszłości systemy RCP mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do przewidywania wzorców pracy i sugerowania optymalnych rozwiązań dla zarządzania czasem pracy.

Równie ważne będzie dostosowanie się do nowych regulacji prawnych. Na przykład, ostatnio wprowadzono zmiany prawne regulujące pracę zdalną. Systemy rejestracji czasu pracy, takie jak HRnest, muszą być zawsze na bieżąco z takimi zmianami.

Podsumowanie

Przejście z arkusza Excela na profesjonalny system do ewidencji czasu pracy to krok, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i uniknąć wielu problemów. Dzięki nowoczesnym technologiom rozliczanie czasu pracy jest teraz możliwe, niezależnie od wielkości Twojej firmy.

Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania do sprawdzonego rozwiązania HR dla swojej firmy, HRnest jest tym, czego potrzebujesz. Z jego pomocą będziesz mógł skupić się na najważniejszym — pracy z zespołem, a nie papierkową robotą. Żegnaj Excel, witaj HRnest!