Close

Posadziliśmy 2000m2 lasu z naszymi klientami – ale po co?

Sadzenie lasu jest dobre. Sadzenie lasu jest fajne. Sadzenie lasu jest potrzebne. Są tysiące powodów, dla których warto sadzić las. A oto kilka z nich: 

Dla wszystkich żyjących i przyszłych pokoleń

Las to przede wszystkim tlen, a tlen to podstawa naszej egzystencji. Codziennie, w zależności od naszej aktywności, przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 gramów tlenu. Lasy dzień w dzień wytwarzają tony tlenu, dostarczając nam czystego powietrza.  

Tony tlenu, czyli ile? Jeden hektar lasu w ciągu doby wytwarza około 700 kilogramów tlenu, który jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie 2500 osób. Polskie lasy są w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o powierzchnię – obecnie jest ich aż 9,2 miliona hektarów, co daje prawie 6,5 miliona ton tlenu produkowanego w ciągu doby. A nie możemy zapomnieć o tym, że nie jesteśmy jedynymi istotami żyjącymi na tej planecie. Szacuje się, że w lasach mieszka ponad milion różnych gatunków roślin i zwierząt

By zrekompensować swoją aktywność

Las to nie tylko dawca tlenu, ale i swoisty filtr toksycznych substancji. Poza tym, że pozbywa się ogromnych ilości dwutlenku węgla z atmosfery (tylko polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 41 mln ton CO2), to dodatkowo pochłania dwutlenek siarki oraz metale ciężkie takie jak ołów, kadm, miedź i cynk

Dodatkowo lasy rosnące wokół dużych miast działają jak strefy buforowe, chroniąc jego mieszkańców przed hałasem. Wystarczy 250 metrów lasu by obniżyć hałas samochodowy o około 66%! By osiągnąć ten sam efekt bez lasu, musielibyśmy odsunąć się od drogi aż o 2 km! 

By walczyć z kryzysem klimatycznym

Poza tym, że lasy pełnią rolę pochłaniaczy CO2, są także naszymi potężnymi sojusznikami w walce ze zmianami klimatycznymi. Przede wszystkim wpływają na stabilność klimatu nawilżając powietrze, ochładzając je i oczyszczając atmosferę ze znajdujących się w niej pyłów.  

Lasy chronią nie tylko klimat, lecz także glebę, wody powierzchniowe i podziemne, zapobiegając erozji, wyjaławianiu ziemi, osuwiskom i lawinom. Zmniejszają również zagrożenie powodziami i łagodzą skutki suszy. A skoro już mowa o wodach… 

By zachować wodę

Jeden hektar lasu liściastego może zatrzymać, a następnie stopniowo oddawać środowisku 50 m3 wody pod postacią pary. Natomiast metr kwadratowy gleby leśnej jest w stanie zmagazynować do 200 litrów wody. Sama tylko jej wierzchnia, 10-centymetrowa warstwa jest zdolna przyjąć blisko 50 litrów wody opadowej. 

Dla cienia i chłodu

Drzewa, poza tym, że dają cień w upalne dni, to działają niczym olbrzymi naturalny klimatyzator. Coraz częściej się podkreśla, że odpowiednie rozmieszczenie drzew na terenach miejskich może obniżyć temperaturę powietrza nawet o 8°C, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację. To tak jakby porównać oddziaływanie jednego drzewa w ciągu roku do pracy 10 klimatyzatorów działających całą dobę!

Byśmy – po prostu – czuli się lepiej

kobieta w środku lasu, podziwiająca wysokie drzewa

Leśne powietrze działa nas pozytywnie również z innych względów. Znajdują się w nim kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Mają one także właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. 

Dzięki spacerom po lesie dotleniamy organizm, poprawiamy krążenie i rytm serca, rozładowujemy stres, a jednocześnie wzmagamy koncentrację i twórcze myślenie. 

Las Na Zawsze

Rok temu przy okazji wystawienia milionowego wniosku urlopowego nawiązaliśmy współpracę z fundacją Las Na Zawsze i zobowiązaliśmy się, że za każdego nowego płacącego klienta HRnest będziemy wspólnie sadzić 10 m^2 lasu.  

Sprawdź, gdzie powstają Lasy na Zawsze.

Dziś, w Międzynarodowy Dzień Lasów możemy dumnie ogłosić, że posadziliśmy już 2000 m^2 lasu i nie zwalniamy tempa! 

Źródło: https://www.poznan.lasy.gov.pl/swieto-drzewa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.