Prawo urlopu wypoczynkowego należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Według art. Kodeksu Pracy „Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.”
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jak obliczyć ilość przysługujących dni urlopowych?
- Ile dni urlopowych należy się pracownikowi na pełnym, a niepełnym etacie?
- Ile dni wolnych należy się osobie świeżo zatrudnionej?
- Czy osoby niepełnosprawne posiadają dodatkowe dni urlopowe?
Jak obliczyć ilość przysługujących dni urlopowych?
Głównym wyznacznikiem ilości przypadających dni urlopowych jest staż pracy. Jest on określony przez czas zatrudnienia, ale nie tylko. Do przepracowanych lat dodaje się także czas trwania szkół:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
- szkoły policealnej – 6 lat,
- szkoły wyższej – 8 lat.
Ważne jest jednak, aby pamiętać, że okresy szkolne nie podlegają sumowaniu. Do przepracowanych lat szkolnych dodaje się dopiero czas pracy, który odbyliśmy posiadając umowę o pracę. Wtedy pojawia się bariera 10 lat stażu pracy, która zmienia należną nam ilość dni wolnych.
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi na pełnym etacie?
Ilość dni urlopowych uregulowana jest przez art. 154 Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim, jeśli pracownik zatrudniony jest na pełen etat, należy mu się:
- 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
- 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W systemie HRnest, przy dodawaniu bądź edytowaniu konta pracownika, możesz ustawić ilość przysługujących dni urlopowych.
Warto więc znać podstawowe artykuły z Kodeksu Pracy, żeby planowane urlopy były zgodne z prawem. Podstawowe obowiązki pracodawcy w związku z wyliczaniem urlopów zebraliśmy dla Was tutaj.
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi na niepełnym etacie?
Jeśli pracownik zatrudniony jest na niepełny etat, wartość te oblicza się proporcjonalnie do pełnionego etatu. Ilość dni wolnych zmniejszamy w identyczny sposób jak ilość godzin do przepracowania na tym etacie – podstawiając pod ułamek. Na przykład:
Jeśli pracownik zatrudniony jest na ½ etatu należy mu się:
- 10 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
- 13 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Jeśli wyliczony urlop nie jest liczbą naturalną, zaokrąglamy go w górę. Na przykład:
- Osoba zatrudniona została na ¾ etatu, a należy mu się 26 dni urlopu – daje to 19,5 dnia. Pracownik otrzyma za ten rok 20 dni urlopu.
Należy także pamiętać, że niezależnie od stażu pracy, każdemu należy się urlop na żądanie. Wynosi on 4 dni i wlicza się w ilość dni wolnych. Można go wykorzystać pod rząd, a także każdy dzień pojedynczo – jest to całkowicie zależne od pracownika. Różni się przede wszystkim tym, że zgłosić go można tego samego dnia, nie podając żadnego powodu.
Czy nowemu pracownik należy się urlop wypoczynkowy?
Każdy z przepracowanych miesięcy dodaje pracownikowi do wykorzystania 1/12 wymiaru należnego urlopu. Tutaj także, jeśli wynikiem nie będzie liczba naturalna, wynik zaokrąglamy w górę.
Prawnie nie jest uregulowane przenoszenie urlopu z jednego miejsca pracy do innego pracodawcy – w nowym miejscu pracy urlop naliczany jest zgodnie ze stażem i wymiarem czasu pracy.
Czy odchodzącemu pracownikowi należy się urlop?
Nie można zrezygnować z przypisanego urlopy wypoczynkowego – można go jedynie nie wykorzystać. Jeśli pracownik do czasu złożenia wypowiedzenia nie wykorzystał należnego mu urlopu, ma dwie możliwości:
- Wykorzystać urlop w czasie okresu wypowiedzenia
- Otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Czy osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowych dni urlopowych?
Osobom niepełnosprawnym, zgodnie z art. 19 o ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przysługuje dodatkowe 10 dni do wypoczynku. Warto pamiętać również, że jest on także zależny od stopnia niepełnosprawności, a także etatu, na którym osoba jest zatrudniona. W wielu przypadkach jeden dzień pracy takiego pracownika wynosi nie 8, a 7 godzin roboczych.
Jak narzędzie HRnest może Ci w tym pomóc?
Polskie prawo zezwala na możliwość stworzenia i nadawania pracownikom, wymyślonych przez pracodawcę, dodatkowych urlopów wraz z ich limitami. Tworzenie własnych rodzajów nieobecności można świetnie wykorzystać jako dodatkowy benefit dla pracownika. W HRnest również jest możliwość tworzenia zindywidualizowanych limitów urlopowych, np. na wolontariat, zwierzaka czy regenerację. Poznaj nasz system, stwórz, nadaj oraz zaoferuj własne urlopy swoim pracownikom. Dostosuj procesy HR do swoich potrzeb.